حسن جویی

در این فایل صوتی و اموزشی در رابطه  با حسن جویی با هم صحبت  می کنیم؟

 

 

سلام عرض می کنم خدمت شما همراهان همیشگی سایت احمد انصاری دات کام. در این فایل صوتی یا پادکست میخواهم با شما در رابطه با حسن جویی صحبت کنم.همان طور که قبلا هم از من شنیدین تو فایلهای دیگر و در فایل های آینده هم احتمالا بشنوید خیلی در مورد حسن جویی صحبت می کنیم و اینکه چی هست و کجا به کار می آید؟ و چرا باید از حسن جویی استفاده کنیم.؟

در مورد حسن جویی که من در بعضی جاها صحبت میکنم درجلسات و کارگاه هایی که داریم وقتی میگویم حسن جویی می گویند چی هست این حسن جویی؟آیا تملق یا تعریف بی خودی است؟ بد نیست ازآدما تعریف کردن؟ چطوراست سیستمش؟

ببینید چند مطلب رو در مورد حسن جویی باید بگم : اولا حسن جویی چیزی معادل ساده لوحی و خوش باوری و تملق نیست.ما نمی خواهیم الکی از کسی تعریف بکنیم. بی خودی از کسی تعریف کردن می شود تملق. حسن جویی یعنی بگردیم صفات خوب و کارهای خوبی که یک شخص دارد را چه آنهایی که در قبال ما انجام داده چه به ذات صفت خوبی دارد. مثلا خوش خلقی,خوش صحبتی, یا امانت داری در مقابل دیگران. شاید برای ما کاری نکرده باشد ولی وقتی بااو صحبت می کنیم یا مواجه می شویم ازاو تشکر می کنیم بابت اینکه شنیدیم خیلی انسان امانت داری است. روشها را کم کم درموردش باهم صحبت می کنیم.

حسن جویی احترام قائل شدن برای کسانی است که صفات خوب و بارزی د ارند.وقتی کسی سعی کرده این صفات را در خودش نهادینه کرده و تبدیل به عادت کرده این حسن نیت و حسن انجام کارها را وقتی آن کارها را می بینیم و ازآن تعریف می کنیم به نحوی داریم احترام قائل می شویم برای اون کارهای خوبی که طرف انجام می دهد.

مطلب بعدی این است که وقتی ما از کسی حسن جویی می کنیم داریم دیگران را می بینیم. دیده شدن یکی از نیازهای مهم بشر است.یعنی تقریبا اگر دقت کنید من جایی خوانده ام دقیق خاطرم نیست که یکی از نیازهای خیلی مهم بشر بعد از خوراک و پوشاک و سطح اولیه نیازها نیاز به دیده شدن است. واینکه اگر خودتان رو صادقانه آنالیز کنید و بررسی کنید متوجه می شوید که چقدر در طول روز نیاز داریم که دیده بشویم و دیگران مارا ببینند و از ما تعریف کنند. همین رو در مقابل دیگران باید انجام بدهیم و اگر کار خوبی انجام می دهند ببینمشان  که باعث تشویق دوباره آنها به انجام کارهای خوب شود.

مطلب دیگری که هست این که یک روش ارتباط برقرار کردن خیلی قوی است;یعنی شما هم در شروع ارتباطات می توانید از حسن جویی استفاده کنید هم در حسن ختام  ارتباط می توانید از حسن جویی استفاده کنید و باعث می شود که شما در ذهن طرف مقابل بمانید.یعنی اگر هیچ روشی بلد نیستید و می خواهید با کسی صحبت کنید شرو ع صحبت می توانید جلو بروید سلام و علیک کنید و تبادل اولیه اسم و سایر مشخصات رو بکنید و یک چیزی پیدا کنید که از طرف تعریف کنید.مثلا چه کت و شلوار شیکی چه عطر مطبوعی چه فن بیان عالی استفاده کردینیا هرچه که فکر می کنید بسته به نوع و شخصی که هست استفاده کنید.

مطلب دیگر اینکه خیلی جالی است که حسن جویی نمایش عزت نفس کسی است که دارد

حسن جویی می کند.کسی که عزت نفس دارد (عزت نفس یک پله بالاتر ازاعتماد به نفس است) یعنی از بزرگی و پیشرفت دیگران احساس اذیت نمی کند یعنی آنقدر بر روی صفات خودش کار کرده و انقدر عزت نفس دارد که وقتی از کسی تعریف می کند حتی کسی که نقطه مقابل اوست.یعنی وقتی به کسی می گویید شما چه خوش تیپ و خوش لباس هستید کسی که عزت نفس ندارد فکر می کند خودش اینجا ضربه می خورد یعنی من خوش لباس و خوش تیپ نیستم اما کسی که عزت نفس دارد از دیدن خوبی دیگران ناراحت نمی شود و به زبان می آورد و به صورت نا خود آگاه در ضمیر نا خود آگاه طرف مقابل می آید که شما چقدر عزتمند هستید و عزت نفس بالایی دارید.

و مطلب بعدی همان طور که گفته شد تعریف و قدر دانی از خوبی دیگران است که باعث بشود آنها تشویق بشوند. حال چرا باید حسن جویی کنیم علاوه براین هایی که گفته شد؟

در ارتباطات تجاری. همه اینها یه مرحله از مرحله انسانی است که هرکس باید انجام بدهد ولی در کارمن به چه درد می خورد؟ اول یک چیزی رابه شما بگویم: یکی از دلایل حسن جویی این است که اگر فکر کنیم هرکس  چندین خوبی حتما دارد و این که ما از کسی تعریف نکنیم گویا هیچکدام از آن خوبی هارا ندیده ایم. پس وقتی حسن جویی می کنیم یعنی من دارم خوبی های شما را می بینم. و این است که قضاوت کردن بسیار سخت است .گاهی اوقات در مقام قضاوت کردن می گوییم اگر این را بگویم  اخلاق بدهم داشته و فکر می کند ما اخلاق بدش را ندیده ایم.وجوری اینها رو ربط می دهیم که قضاوت کنیم که اگر این کار را کرده همیشه انقدر خوب نیست و الان درجمع این کا را کرده. سعی کنیم از قضاوت دست برداریم و این مانعی برای حسن جویی ما نشود.

مطلب بعدی این که حسن جویی نفوذ کلام رو بسیار بالا می بره یعنی شما در صحبتی که با مشتری می کنید گویا ارتباط شما و طرف مقابل را روغن کاری می کند.احساس کنید با کسی صحبت می کنید و فقط دارید به او اطلاعات می دهید این خوبه ولی کمی ضمخت است حسن جویی این مسیر را روغن کاری می کند وباعث می شود نفوذ کلام داشته باشید و طرف به دقت به حرف شما گوش بدهد. ذهنش به طرف حرفهایی که می زنید باز می شود چون ذهن انسان از تعریف و حسن جویی خوشش می آید و بقیه حرفهای شما راهم درآغوش می گیرد.علاوه بر اینکه آن را می پذیرد چون با توان وجود به حسن جویی گوش می کند و از تعریف لذت می برد بنابرین بقیه کلام شماهم که به حسن جویی می چسبد باعث می شود نفوذ کلام داشته باشد و در ذهن طرف ماندگار شود.

نقطه مقابل حسن جویی قضاوت کردن یا بدی گفتن و عیب جویی و نقد است.(در مورد نقد بعدن صحبت می کنیم فقط درهمین حد بدانید که نقدچیز به درد بخوری نیست و شرایط سختی دارد نقد کردن)پیشنهاد می کنم هرجا خواستید نقد کنید حسن جویی کنید.

شاید متوجه عیب هایی هم که دارد بشود.

حال چطوری حسن جویی کنیم؟

یکی از روشهای مرسوم که اکثرا به آن پرداخته می شود این است که اسم طرف را بگوییم ودلیل حسن جویی را بگوییم و در انتها تشکر کنیم.این باعث می شود با تملق

فاصله گرفته شود.تملق چیزیه که انگار دارید بی جهت از کسی تعریف می کنید.ولی وقتی دلیل حسن جویی را می گوییدخیلی واضح و مشخص می شود و از تملق فاصله می گیرد وبه فرد می گوییم مثلا آقای فلانی چه عطر خوش بویی دارید بهتون تبریک می گویم منم حس خوبی بهم دست داد ولذت بردم از این عطر.این تقریبا  معمولش هست. شما با شرایط خودتلان دنبال جمله هایی قشنگ بگردیم.مثلا چه تیپ خوبی دارید شما به منم انرژی دادین. چه کت و شلوار خوش رنگی دارین یا مثلا چه فن بیان قوی دارین یا بگین این جمله ای که شما گفتین به ذهن من نرسیده بود خیلی جمله جالیه.حتما یادم باشه جایی یاداشت کنم و استفاده کنم.یادم نمی ره این جمله را شما گفتید.یا از این زاویه به مطلب نگاه نکرده بودم به دل منم نشست و از شما یاد گرفتم.و همچین جمله هایی.باید بگردین کم کم پیدا کنید و استفاده کنید.پس اول اسم طرف را می گویید بعد دلیل حسن جویی را ودر انتها تشکر می کنیم.تشکر هم به روشهای مختلف است. تشکر بابت اینکه به شما خوش گذشته یا به من انرژی دادین یا استفاده کردم از محضر شما و همه اینها می شود بعنوان تشکر.

مطلب بعدی این که لحظات حسن جویی را دریابید.یعنی شرایطی که اتفاق می افتد چون حسن جویی را همیشه نمی توان انجام داد.موقع اش این نیست که هر دفعه می بینیم به ذهن می رسد میشه همیشه حسن جویی کرد ولی بعضی مواقع سر بزنگاه است. طرف یه اظهار نظری کرده مثلا تعریف از تیپ و کت و شلوار در لحظات اول بهتر است تا یکدفعه وسط بگوییم چه کت و شلوار قشنگی طرف می گوید تا بحال کجا بودی که من را ندیدی.گاهی یه اشاره کوچک یا نکته ای می گوید وسط کلام یا خاطره ای تعریف می کند از یکی از کارهایی که انجام داده آنجا میتوانیم لحظه را دریافت و کم کم مهارت پیدا کنیم که ببینیم کی حسن جویی کنیم و چه اندازه حسن جویی کنیم؟

شاخکهاتون تیز باشد و ببینید کجا باید استفاده کرد و نترسید. گاهی می ترسیم( این به عزت نفس برمی گردد و اینکه درجامعه فرهنگی هست که فکر می کنیم دیگه زیاد میشه طرف فکر می کنه دارم تملق میکنم.نه اگر این کار سیستمتان شود و درست و به جا استفاده کنیم این اتفاق ها نمی افتد و این فکرها شکل نمی گیرد.)شما کار درست را انجام دهید و نترسید از تبعاتش.به موقع و به اندازه را رعایت کنیم بقیه را ترس و واهمه نداشته نداشته باشیم.

مطلب بعدی مربوط به حرکات صورت و بدن هست که متناسب باشه با حسن جویی که انجام می دهید.لبخندی داشته باشید. چهره گشاده داشته باشید. حالت صورتتان طوری نباشد که دارید حسن جویی می کنید ولی چون میدانید که یک سری پالس هایی فرستاده می شود از طرف صورت وبدن که بادی لنگوییج گفته می شود ممکن است در ذهن طرف سینک نباشه حسن جویی با حرکاتی که انجام می دهیم.واحساس راحتی باید داشته باشیم.واین به دل طرف می نشیند و باعث می شود تکمیل شود حسن جویی ما.

یک سری تمرین بهتون می گویم این تمرینات رو انجام بدین تا هرچه بیشتر در زمینه حسن جویی قوی شوید

۱-خودمان به خودمان چندتا حسن جویی کنیم که من مثلا چقدر خوب صحبت می کنم

چقدرقشنگ ارتباط برقرار می کنم. چقدر قشنگ پیگیری می کنم کار رو و از خودتان تشکر کنید. بگردید دنبال حسن های خودتان و ببینید چقدر حسن دارید؟ و باور نمی کنید که وقتی برای خودتان می تونید اینهمه حسن بنویسید مطمئن باشید برای دیگران بهتر می توانید حسن بنویسید. نزدیکان و کسانی که با آنها کار می کنید سعی کنید برای تمرین هر کدام از آنها را که دیدید دراولین تماس بعد از شنیدن این فایل صوتی دارین این تمرین را اجرا کنید و یکی دوتا حسن جویی کنید در حرفاشون. به سختی هم که شده

کم کم شروع کنید از دیگران که کمی ارتباطتان کمتره چون گاهی نزدیکان را می شناسیم و راحت تر می توانیم  حسن جویی کنیم. سعی کنید از کسانی که زیاد ارتباط ندارین…باخودتان تمرین کنید مثلا یک روز آمدید بیرون و یه رفتگر شهرداری هست سعی کردم حسن جویی کنم و تعریف کنم گفتم چه خوب که صبح به این زودی سحر بلند میشین و این روحیه را دارید که از این فضای خوب استفاده می کنید و از سکوت شهر و هوای خوب.ازش تعریف کردم و گفتم ممنونم این فضای محله ما همیشه تمیز هست وزحمت شماست معلومه نان حلال می خواهید سر سفره ببرید.خیلی خوشش آمد و این یکی از تمرین های من بود. شما هم میتونید این تمرین را بکنید باهرکس که کمی کمتر می شناسید.با فروشگاه های اطراف در تاکسی یا هرجای دیگر حسن جویی را ملکه ذهن خود کنید. و تمرینم بعدی این که کسی که فکر می کنید هیچ حسنی نداره یه حسن درش پیدا کنید که کار سختی است.فکر کنید یک انسانی که خیلی از دستش ناراحتین و ازش بدتان می آید یا من در مثالم می گفتم از هیتلر هم می توان یک حسن پیدا کرد.همه آدمها صد درصد بد نیستند خیلی شاید عیب هایس زیادی داشتن که حسن هاشون رو پوشانده ولی بگردین ببینید چه حجسنی درش پیدا می کنید. این باعث می شود ذهن ما تقویت بشه و بگه همچین کسی که هیچ حسنی ندارد یک خوبی بکشم بیرون در مواجحه با بقیه خیلی راحت تر عمل می کنم. ودنبال جکلات قشنگ باشین اگر کسی از شما تعریف کرد یا جایی شنیدید روزنامه مجری جایی شنیدین رو حتما یاداشت کگنید و چندبار استفاد ه کنید

و بگذارید ملکه ذهنتون بشه. بحث حسن جویی رو خیلی جدی بگیرین و سعی کنید استفاده و تمرین کنید و مطمئن باشین که به درد می خورد. منتظر  شنیدن نظراتتون در پایین همی پست هستم. خوشحالم که به این فایل صوتی گوش کردین ازتون متشکرم تا فایل بعدی خدا نگهدار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *