قانون مهم در سخنرانی

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، دیگر راه و روش‌های سنتی جای خود را با فناوری‌های جدید و روش‌های مدرن عوض کرده اند. به گونه‌ای که مدیران شرکت های بزرگ برای جلسات خود، ترتیب برگزاری یک همایش می دهند تا با حضور تعداد کثیری از افراد که شامل کاربران و مشتریان می باشند، بتوانند بهتر به معرفی کامل و جامع محصول جدید خود بپردازند. از این سخنرانی یکی از مهره‌های اصلی یک همایش محسوب می‌شود. برای اینکه سخنرانی موفقی داشته باشید، مستلزم رعایت یک سری قانون‌ها هستید تا بتوانید به خوبی از پسش بر بیایید و خودتان نیز در آخر رضایتمند و آسوده‌خاطر باشید. بدین منظور ما تصمیم گرفتیم، پژوهش‌ها و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته را ارزیابی و 6 قانون مهم و ضروری که شما به عنوان یک سخنران بایستی در سخنوری توجه داشته باشید را برایتان ارائه دهیم تا با رعایت این 6 نکته مهم سخنرانی، بتوانید همیشه پیروزی را سهم خود کنید. با ما همراه باشید.

همیشه یک پیشنهاد غیر منتظره در جیب هایتان داشته باشید!
یکی از ترفندهای کاربردی در یک سخنرانی و یا مذاکره این است که شما صحبت خود را با یک پیشنهاد غیرمنتظره آغاز نمایید. اینگونه پیشنهادات، غیر واقعی به نظر می‌رسند ولی واقعا تاثیر خودش را می‌گذارد. در واقع شما با دادن این پیشنهاد، رویاهایی که در ذهن مخاطب دور از دسترس بوده را برایش تداعی می‌کنید، از این رو سوالات زیادی برایش پیش می اید که شما را ترغیب خواهد نمود تا از همان مسیر، مخاطب را بکشانید به سمت پیشنهاد واقعی خودتان. اینگونه مشتریان با تصور پیشنهاد اولیه به پیشنهاد دوم نگاه می‌کنند و مطمئن باشید به دلیل ذهنیت مثبتی که برایش بوجود آورده اید، با پیشنهاد شما موافقت خواهد کرد.

 

انعطاف پذیر باشید!
سعی کنید برای اینکه یک ارتباط موثر با مشتریان و مخاطبان خود برقرار کنید، کمی انعطاف پذیر باشید، خصوصا در زمانی که قصد دارید پیشنهاد خود را مطرح کنید، بایستی خودتان را با هر واکنشی آماده نمایید. از این رو انعطاف لازم را در مقابل واکنش ها نشان دهید. تا مخاطبان نیز احساس بهتری داشته باشند و با شما کنار بیایند.
خودتان را برای سوالی آماده کنید!
یکی از مهمترین نکاتی که شاید تا به حال در هیچ مقاله‌ای نخوانده باشید، آمادگی لازم در ارائه پیشنهاد خود شماست. از طرفی بایستی آنقدر به موضوع اشراف داشته باشید که خودتان را برای هر سوالی از جانب مشتری آماده کنید، چرا که اگر یکی از سوالات را نتوانید جواب دهید و یا دست و پا شکسته به آن توضیح دهید، ممکن است نظر مخاطب به آن پیشنهاد عوض شود. از این رو با تعدادی از همکاران خود به بررسی و تجزیه و تحلیل محصول موردنظر بنشینید و در قالب مشتری به آن نگاه کنید تا بتوانید به درستی به نتیجه برسید.
به سوالات مخاطبان به درستی جواب دهید!
شما باید احساس امنیت و اعتماد را به مخاطب القا کنید، چگونگی شکل گیری این احساس به تاثیرگذاری شما بستگی دارد، به عنوان مثال بایستی یاد بگیرید که چگونه با آنها ارتباط داشته باشید، همانطور که می‌دانید هر فردی خصوصیات اخلاقی خودش را دارد، مثلا فردی از روی احساسات تصمیم می‌گیرد و نظرش به محصول شما جذب می‌شود، ولی فرد دیگر، با دلایل علمی و قابل قبولی که شما عنوان می‌کنید، حرف و پیشنهاد شما را می پذیرد. بنابراین سعی نمایید ابتدا احساس اعتماد را در مخاطبان بوجود آورید و آنگاه به پیشنهادات خود برسید.

 

اعتماد به نفس داشته باشید!
چیزی که باعث می‌شود شما در یک سخنرانی و مذاکره موفق شوید، اعتماد به نفس شماست. سعی کنید قبل از سخنرانی، حتما چندین بار در مورد موضوعاتی که قرار است در موردش صحبت کنید، تمرین داشته باشید. تمرین باعث می‌شود شما به مرور مسلط‌تر شوید، یادتان باشد تمام انسان‌ها از ابتدا سخنران موفقی نبوده‌اند، بلکه این خصوصیت را در خودشان پرورش داده‌اند. از این رو سعی کنید حتما به خودتان و گفته‌هایتان تمرکز داشته باشید تا مخاطبان نیز به شما تمرکز کنند.
مقدمه و پایانی برای سخنرانی خود آماده کنید!
یک سخنرانی موفق از یک چارچوب و استراتژی دقیقی پیروی می‌کند. قبل از هر چیزی، برای سخنرانی آن روز، یک مقدمه فراهم کنید، مثلا یک داستان مرتبط با کارتان را در نظر بگیرید و با تعریف آن داستان سخنرانی خود را آغاز نمایید. همچنین برای پایان کار نیز یک پایان و نتیجه‌گیری داشته باشید تا مخاطبان از نظمی که در این سخنرانی وجود داشته بتوانند نهایت استفاده را ببرند.
سخن پایانی
سخنرانی و مذاکره از جمله همایش‌هایی هستند که بایستی برای بهره وری هر چه بیشتر آن، روی اصولی که دارند تمرکز نمود تا مرحله به مرحله به آن نتیجه‌ای که مدنظر شماست برسید. به مخاطبان توجه کنید، روی آنها تمرکز کنید و ارتباط چشمی داشته باشید، تا از همان ابتدا بتوانید با تاثیر مثبتی که روی آنها می‌گذارید، به نتیجه‌ی مثبتی هم برسید. امیدواریم از مطالب گفته شده بهره مند شده باشید، از همراهی شما متشکریم.

2 پاسخ
  • احمد انصاری گفته:

   درود بر شما
   خوشحالیم که این مطلب مورد پسند شما قرار گرفت.
   و متشکریم از اظهار نظر شما

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *