ارکان ارتباط موثر

ارکان ارتباط موثر چیست؟

اولین نکته ای که از ترکیب ارتباط موثر به ذهن انسان خطور میکنه اینه که ارتباطی که اثر گذار باشه .

تاثیر گزار بودن ارکانی داره که باید شرایط اونها رو بدونیم و بهش عمل کنیم.

همه انسانها در طول زندگی در حال اثرگذاری روی دیگران هستند . یعنی از صبح تا شب ما در حال ارتباط برقرار کردن با دیگران هستیم .

با صحبتهامون با رفتار و حرکاتمون و بعضی وقتها با هیچ کاری نکردن هم در حال اثر گذاری و انتقال یک مطلب به دیگران هستیم . پس هر ارتباط ما دارای تاثیراتی بر روی دیگران و حتی خود ما خواهد بود.

هر ارتباطی از طرف گیرنده ی پیام یه واکنشی داره  که ممکن منجر به یک عمل یا یک احساس در طرف مقابل باشه که ممکنه انتقال دهنده ی پیام یا ارتباط متوجهش نشه.

مثلا من که از طریق متن و اینترنت این پیام رو به شما میرسونم شاید متوجه واکنش شما نسبت به این مطلب نشم.

مگر اینکه نظراتتون رو در زیر این مطلب بنویسید.

پس باید دقت کنیم شاید پیامی که ما منتقل میکنیم بدون اینکه بفهمیم باعث ناراحتی و یا نگرانیه عده ای بشه و ما از اون بی خبر باشیم.

 

در یکی از کارگاهها متوجه یکی از شرکت کننده ها شدم که در طول مدت کارگاه هیچ کاری نمیکرد نه چیزی می نوشت و نه حرفی میزد و فقط به یه نقطه خیره شده بود و چند وقت یکبار سرش رو تکان میداد.

من احساس کردم یا در حال گوش دادن موسیقیه یا داره با کسی بوسیله ی هدست و موبایل صحبت میکنه یا اصلا حواسش نیست.

در زمان استراحت بهش گفتم فکرت خیلی مشغوله و اصلا تو کلاس نیستی!

گفت اتفاقا تمام مطالب رو گوش کردم و به یکی دو نکته از مطالب هم اشاره کرد .

من تعجب کردم و پرسیدم من احساس کردم با کسی تلفنی صحبت میکردی و یا حواست پرت بود.گفت نه این روش من برای یادگیریه که تو ذهنم مطالب رو مرور میکنم و چند بار تکرار میکنم اگر به سخنران یا چیزهای دیگه توجه کنم حواسم پرت میشه.

توجه کنید که اون شخص با نگاه نکردن به من و سیستم عجیب یادگیریش داشته به من این پیام رو منتقل می کرده که من حواسم نیست یا حرفهات برای من مهم نیست و من فکر میکردم نتونستم با شخص ارتباط برقرار کنم . درحالی که اینچنین نبوده.

 

ششدانگ حواس

گاهی اوقات احساس میکنیم که ارتباط موثر یعنی ششدانگ حواسش به ما و حرفهای ما باشه و ما هرچی میگیم شخص مقابل گوش کنه و انجام بده و به نحوی گوش به فرمان ما باشه تا بتونیم بگیم که صحبتها و ارتباط ما موثر بوده.

دقت کنیم که گاهی انتقال مطلب از راه حواس دیگه داره منتقل میشه و شاید ما متوجه نباشیم . البته تکنیکهایی وجود داره که با اونها میشه متوجه شد فرد با صحبتها و مطالبی که ما میخواهیم منتقل کنیم در ارتباط هست یه نه . مثلا سوال پرسیدن.

به نظر من ارتباط موثر یه بازه داره که از صفر تا صد در حرکته.

وقتی شما شروع میکنید به برقراری ارتباط حتما تاثیراتی داره اما چقدر تاثیر داشته باشه بستگی به این داره که ارکان ارتباط موثر در چه شرایطی باشند.

احمد انصاری
ارتباط موثر

ارکان ارتباط موثر

ارتباط برقرار کردن ۴ رکن داره که هرچقدر هر یک از این ارکان آماده تر باشند و شرایط مساعد تری داشته باشند ارتباط موثر تر خواهد بود

 • انتقال دهنده ی پیام : هر شخص یا گروهی که به هر صورت پیامی رو انتقال میده که میتونه یه سخنران یه مجری تبلیغاتی یه همکار یا هر شخص دیگری باشه و با متن و صدا و تصویر یه مطلب رو به ما میرسونه.اگر انتقال دهنده شرایط خوبی نداشته باشه یا بلد نباشه و آموزش ندیده باشه پیام ممکنه ناقص منتقل بشه و یا حتی اصلا منتقل نشه.مثل کسی که بلد نیست انگلیسی صحبت کنه و آموزش ندیده در انتقال مطلب به یک انگلیسی زبان قطعا دچار مشکل میشه.

 

 • گیرنده ی پیام : شخصیه که پیامی که از انتقال دهنده ی اون صادر شده رو دریافت میکنه که باز میتونه یک شخص یا یک گروه باشه.اگر خصوصیات و حال و احوال انتقال گیرنده ی پیام رو درک نکنیم ,ساعتها توضیح هم راه به جایی نمیبره .فکر کنید طرف مقابل ما فردا یک چک داره که موجودی هم برای پاس کردن اون چک نداره شما هرچقدر از زیبایی های شهری که هفته ی پیش به اون شهر مسافرت کردید صحبت کنید اصلا برای اون شخص اهمیت نداره و حواسش به شما نخواهد بود.

 

 

 • ابزارهای انتقال: از هر طریقی که شما پیامتون رو برسونید از ابزارهای انتقال استفاده کردید که میتونه متن صدا یا تصویر باشه مثلا کسی که در جواب شما شانه هاش رو بالا میاندازه از طریق تصویر یا همون زبان بدن داره این مطلب رو انتقال میده که نمیدونم یا نمی خوام . یا تابلوهای رانندگی که از طرف کسانی که قانون رو وضع کردند یه پیام رو با استفاده از تصویر یا متن به شما اطلاع میده.

به نظر شما اگر به جای تابلو بلندگو نصب کنند و اطلاع رسانی کنند آیا مناسب تره ؟ پس باید از ابزار متناسب با درخواست و هدف ارتباط استفاده کرد.

 

 • زمان و مکان : مناسب بودن زمان و مکان انتقال پیام و برقراری ارتباط و تاثیر اون رو چندین برابر میکنه .در مثال تابلوی رانندگی فکر کنید برای رساندن اهمیت یک قانون همه مجبور باشند یک نابلو در وسط اتاقشون نصب کنند مطمئنا تاثیر خودش رو از دست میده و برعکس عمل میکنه . یا کسی که درخواست مهمی از یک مسئول داره دیر وقت باهاش تماس بگیره و یا در یک مسافرت خانوادگی مزاحم شخص مورد نظر بشه و غیره.پس هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

 

ناگفته پیداست که کیفیت و شرایط هر کدام از ۴ رکن بالا بر کیفیت ارتباط با اشخاص  تاثیر داره.

ما هرچقدر خلاقانه تر و ماهرانه تر از این ارکان استفاده کنیم بیشتر و بهتر نتیجه میگیریم .

تمام نکاتی که در رشد و بهبود شخصی و رفتاری ما تاثیر داره و باعث رشد ما میشه در کیفیت ارتباط ما هم موثره . مثلا اگر ما نحوه ی صحیح انتقاد نحوه ی تعریف و حسن جویی روشهای کنترل خشم و روشهای ابراز محبت و غیره رو یا بگیریم و همچنین با شناخت مخاطب به وسیله ی گوش دادن فعال و شناخت زبان بدن آشنا باشیم و به روشهای تولید محتوا مسلط باشیم خیلی در کیفیت ارتباط ما تاثیر خواهد گذاشت .

به عنوان پیشنهاد و تنها راه حل قطعی که به سرعت روی کیفیت ارتباط ما تاثیر میزاره من پیشنهاد میکنم از خودمون شروع کنیم . چون در دسترس تره و کنترل خودمون خیلی راحت تر از کنترل دیگرانه .

در مطالب آینده در مورد هر کدام از ارکان ارتباط موثر مفصلا صحبت خواهیم کرد.

2 پاسخ
  • احمد انصاری گفته:

   از شما سپاسگزاریم بابت اینکه نظرتون رو با ما در میان گذاشتید.
   و خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *