کنترل لهجه به وقت نیاز

کنترل لهجه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

کنترل لهجه به وقت نیاز

قابلیتی مفید و کاربردی

با این جمله موافقید ؟ لهجه، قسمتی از گذشته و فرهنگ افراد را مشخص می کند. به بیان دقیق تر، لهجه به نوعی شناسنامه ی فردی هر شخصیت است و هویت ویژه یا منحصر به فرد آدمها را نشان می دهد.

داشتن لهجه به خودی خود بد نیست , چرا که این طبیعی است که ما با ساختار و روش جایی که در آن بدنیا آمدیم صحبت کنیم .

همه ی ما همین کار را می کنیم . نه تنها با لهجه بلکه به زبان همان منطقه و همان مردم سخن می گوییم. به نظر من لهجه مثل لباس سنتی هر منطقه است که در عین زیبایی , ظرافت و اصالت همه جا کاربرد ندارد. یعنی

 

 

 

 

 

 

بعضی از مجالس و محافل لباس رسمی تر و عمومی تر را لازم دارد, چرا که وقتی برای عموم صحبت می کنیم باید طوری صحبت کنیم که عموم مردم متوجه آن بشوند. همچنهان که در محافل عمومی تر ممکن است توجه مردم به لباس سنتی با همه ی زرق و برقهایش جلب شود , همچنان ممکن است لهجه ما هم حواس مخاطب را از اصل صحبت ما پرت کند.

کنترل لهجه
کنترل لهجه

اصلا هدف اصلی در سخنرانی و یا صحبت کردن کمک به درک بهتر مخاطب است. و هرچقدر با زبان و گویش مخاطبان با آنها سخن بگوییم تاثیرگزارتر خواهد بود.

به همین خاطر فراگیری لهجه و زبان عمومی یک جامعه ضروری به نظر می رسد. مخصوصا اگر قرار است در بین افرادی که لهجه شان با ما متفاوت است کار و زندگی کنیم.

در سطرهای آینده، سعی داریم راهی پیدا کنیم که هر فرد بتواند علاوه بر لهجه ی خود، شیوه ی سخن گفتن معیار یا صحبت کردن مثل اکثر افراد جامعه یا لهجه پذیرفته شده و شناخته شده ی جهانی یک زبان یا لهجه خبری را نیز به مهارتهای خود بیافزاید.

  

آیا همه لهجه دارند؟

بله، همه در تمامی زبان ها لهجه دارند. مثلا زبان انگلیسی را در نظر آورید، ما در کلی ترین حالت ممکن می گوییم لهجه ی امریکایی یا بریتانیایی، حال آن که در خود امریکا و کانادا، شهر به شهر و ایالت به ایالت لهجه تفاوت دارد. گاهی اوقات افراد یک خانواده هم شیوه های مختلف ادای کلمات را پیدا کرده اند، در نتیجه، همه لهجه دارند و مقصود ما، دست یافتن به لهجه ای است که در اخبار به صورت رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا می شود لهجه را تغییر داد؟

بله، لهجه یک عادت است که میتوان آن را مدیریت کرد و با تمرین قابل تغییر است. اما دوباره تاکید می کنم، لهجه داشتن نقص زبانی نیست، بلکه یک مهارت است، یعنی کسی که می تواند با دو یا چند لهجه صحبت کند مهارتی اضافی دارد (مثل مجری های استانی که معیار و محلی را توامان صحبت می کنند) و دیگران صرفا فاقد این مهارت هستند.

برای مثال حتما به هنرمندانی برخورده اید یا صدایشان را شنیده اید که می توانند انواع لهجه های مختلف را ادا کنند. و این به عنوان هنر و مهارت شناخته می شود .

پس اگر یک شخص با تمرین میتواند لهجه ی دیگران و یا حتی چندین لهجه را تقلید کند پس شما هم میتوانید با همین روش یعنی تقلید کردن از لهجه ی دلخواهتان , کم کم و به مرور زمان لهجه خودتان را تغییر دهید.

لهجه ام را چگونه تغییر دهم؟

همانطور که گفتم مهمترین روش تغییر لهجه تقلید است و در ادامه چند تکنیک کاربردی بیان می کنم اما شایان ذکر است که تغییر لهجه روی دو عامل به وجود می آید، اولی تمرین است، دومی وارد کردن آن به زندگی روزمره . یعنی ابتدا باید عزم شخصی داشت، تمرین کرد و یاد گرفت و در آخر، با اعتماد به نفس، در زندگی روزمره شروع کرد به استفاده از لهجه یا لهجه های مختلفی که مهارت آن ها کسب شده است.

وارد بیان تکنیک ها می شویم

در این قسمت، بند به بند تکنیک های مفید یادگیری، کنترل و تغییر لهجه را بیان می کنیم:

 

  • یک پاراگراف از یک روزنامه، مجله یا هر گونه نشریه ای را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید تغییر لهجه فرایندی است که نیاز به صدای بالا دارد، در نتیجه زمزمه نکنید. شروع کنید به خواندن آن و زیر کلماتی که از نظر خود، متفاوت با لهجه ی معیار ادا می شوند را خط بکشید. حالا زمان آن است که در گفت و گوهای روزانه، دقت کنید که دیگران چگونه همان کلمات را ادا می کنند. باقی کار را گرفتید؟ کافی است روزانه آن پاراگراف (وپاراگراف هایی که پشت هم به صورت متوالی انتخاب می کنید) ها را تمرین کنید و روز به روز در مسیر پیشرفت گام بردارید. پس ابتدا حروف و کلماتی که متفاوت تلفظ می کنیم شناسایی می کنیم و سپس تلفظ صحیح را پیدا می کنیم و طبق آن تمرین می کنیم. نکته ی مهم اینکه هر چقدر بیشتر جستجو و دقت کنیم حروف و کلمات بیشتری را پیدا می کنیم که در تلفظ آنها دچار لهجه هستیم.
  • یک سخنرانی که شخصا به آن علاقه دارید را انتخاب کنید، فایل آن را در گوشی یا ام پی تری پلیر خود قرار دهید و سعی داشته باشید کلید های طلایی که بین سخن شما و او تمایز ایجاد می کند را شناسایی کنید. این کار هم یک پروسه ی طولانی است اما به مرور نتیجه اش را خواهید دید.یعنی حتی کسانی که لهجه خاصی ندارند , دوست دارند بعضی کلمات یا حروف را بهتر و زیباتر بیان کنند و با این روش یعنی گوش دادن به نوع تلفظ دلخواه و تکرار آن , میتوانند به هدف خود برسند.
  • مطالعه کنید. لهجه ی ما به سبب استفاده از ساختارهای مختلف دستور زبان هم تحت تاثیر قرار دارد. اگر بتوانیم کاری کنیم که ذهن ما بتواند در لحظه شبیه ادبیات کتاب های رسمی که خوانده ایم فکر کند، گام بلندی برداشته ایم به سمت در اختیار داشتن دو یا چند لهجه ی مختلف.

  • از امروز وقتی صحبت می کنید، سعی کنید دهان خود را باز نگاه دارید، سخن گفتن با دهانی که تمام و کمال حرکت ندارد، نا خودآگاه ما را از داشتن یک لهجه ی صاف و رسمی محروم می کند.
  • برای شروع ,آرام اما بلند سخن بگویید. تند تند صحبت کردن احتمال وقوع خطا را افزایش می دهد. در اوایل کار با سرعت کم و آگاهانه حروف و یا کلمات را درست ادا کنید.
  • تکنیک تکراری همواره جواب می دهد، در بازه های زمانی مشخص (یک بار قبل از آغاز تمرین در روز اول)، صدای خود را ضبط کنید و سپس به آن گوش دهید. این روش در بررسی پیشرفت و دلگرم شدنتان هم مهم است . با گوش دادن به فایلهای صوتی گذشته متوجه پیشرفت خود خواهید شد.

 

تغییر لهجه و یا فراگیری لهجه جدید مثل هر مهارت دیگری مستلزم تمرین و تکرار است که اگر این کار برای شما مهم است پس مطمئن باشید که به آن خواهید رسید "نگران نباشید"

.

مطالب مرتبط - فن بیان

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi