صداسازی برای سخنرانی؛ رسا و تاثیر گذار باشیم

Voice to Speak

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

تمرین صداسازی برای سخنرانی

منظور از صدا سازی چیست ؛ چرا و چگونه صداسازی می کنیم

 

 

 

منظور از صدا سازی این نیست که تارهای صوتی خود را تربیت کنیم تا مانند فلان یا بهمان شخص مولکول های هوا را به ارتعاش درآورند و به گوش این و آن برسانند، بلکه مقصود تربیت صدا برای دست یابی به بهترین حالت صدای شخصی است، به گونه ای که از داشته های ذاتی، بهینه ترین بهره  ببریم. اجازه دهید صداسازی در سخنرانی را با یک مثال تشریح کنیم و سپس به طور رسمی وارد بحث شویم. ما هر روز هم غذا می خوریم، اما وقتی که قرار است از یک میهمان عزیز پذیرایی کنیم، کمی تشریفات را کامل تر انجام می دهیم. تفاوت صدای روزمره با صدای سخنرانی هم همین است، اصل ماجرا تغییری نمی کند، تنها کمی شاخ و برگ به آن اضافه می شود.

 

 

به وقت سخنرانی، سلاح اصلی ما صدایمان است 

 

وقتی پشت تریبون قرار می گیریم یا پاهایمان را به استیج می چسبانیم، اگر چه تمامی رفتار و کردار خود را زیر ذره بین مخاطب قرار می دهیم، اما سلاح اصلی ما صدایمان است و با آن مفاهیم را انتقال می دهیم. تمثیل بالا (مقدمه) را کمی عمیق تر می کنیم، صدای شما یک ساز است، اگر می خواهید گوش نواز باشد، باید نواختن آن را فرا بگیرید. صدا سازی در واقع یادگیری نواختن حنجره است.

 

تمرین صداشازی در سخنرانی

 

با آرام صحبت کردن، صدا سازی را تمرین کنیم 

 

صداسازی با آرام صحبت کردن آغاز می شود. البته منظور از آرام صحبت کردن صدای ضعیف و بی رمق نیست بلکه منظور با تمانینه و سرعت مناسب صحبت کردن است .  وقتی که آرام و شمرده شمرده صحبت می کنیم ناخودآگاه قدرت و جان کلام پر و بال می گیرد و مخاطب هم فرصت خواهد داشت صدا را دقیق تر تجزیه و تحلیل کند. تقریبا هر فرد قدرتمندی آرام صحبت می کند، به این امر توجه کرده اید؟ رئیس جمهور، رهبر یا پیشوایی را در ذهن دارید که سریع سخنرانی کند و کلمات را به هم بچسباند؟

 

صداسازی به تمرین و ممارست اصولی احتیاج دارد

 

یک فرد هر چه قدر با استعداد، برای فراگیری یک ساز نیاز به تمرین و کلاس و استاد دارد. چون تشبیه صوت و ساز را زیاد استفاده کرده ایم (و کرده اند)، در این جا مسیر را به وادی ورزش می کشانیم. حنجره یک عضو عضلانی است. از حنجره ی ضعیف صدای قدرتمند بیرون نمی آید. در نتیجه باید عضلات این قسمت را پرورش داد و قدرتمند ساخت. همان طور که باقی قسمت های بدن تمرینات مخصوص به خود را دریافت می کنند، حنجره هم تمرین دارد (برای دریافت تمرین حنجره باید به کلاس بروید و این یکی را هر چقدر تئوری توضیح بدهیم (و بدهند) حق مطلب ادا نمی شود).

 

از تمرین باستانی سخنرانی استفاده کنید؛ ضبط صدا جواب می دهد

 

در فراگیری همه ی جنبه های سخنرانی توصیه می شود که کار خود را ثبت کنید و سپس به آن گوش دهید. برای ارتقای قدرت صدا هم همین مسیر را دنبال کنید، نتیجه بخش خواهد بود. اگر بخواهیم قوی ظاهر شویم، به جز تن صدا، روی تلفظ ها هم مکث می کنیم و با یک تیر دو نشان می زنیم، هم صدای خود را می سازیم و هم در وادی لهجه نقاط ضعف را تقویت می کنیم.

 

ضبط های ناآگاهانه داشته باشید، مثل مکالمات تلفن

 

صدا سازی شما آن زمانی سطح قابل قبولی پیدا کرده که در لحظه تصمیم به بهره گیری از آن بگیرید و چند لحظه بعد، ناخودآگاه و ناآگاهانه تمامی کلام خود را با قدرت ارائه دهید. به همین منظور، هر وقت گمان کردید که به قله ی صدا سازی رسیده اید، روی گوشی خود مکالمات رسمی خود را ضبط کنید. حتما لحظاتی پیش خواهد آمد که شما فراموش می کنید خود، قرارِ استراق سمع شخصی صادر کرده اید و سپس در تنهایی، می توانید به روند صداسازی شخصی نمره دهید.

 

عضله استراحت می خواهد، استراحتِ حنجره سکوت است

 

این یکی را که تقریبا همه ی ما تجربه کرده ایم. در زندگی لحظاتی به وجود می آید که زیاد از حنجره بهره می گیریم و صدایمان اصطلاحا می گیرد. بخشی از تمرینات صداسازی حول این مهارت می چرخد که یاد بگیریم بین ادای کلمات، سکوت کنیم و از این طریق، حنجره ی خود را برای ماموریت بعدی آماده نگاه داریم.

 

نکته ی آخر صداسازی؛ سالم زندگی کنیم، مناسب بخوریم و بیاشامیم

 

به وقت صداسازی مثل یک خواننده ی حرفه ای و شش دانگ عمل کنید. آن ها به طور افراطی مایعاتی که برای حنجره مناسب نیست را نمی نوشند (مثل سرکه و نوشانه های مختلف مخصوصا نوشیدنیهای الکلی) و مرسوم است که قبل از اجرا وعده ای سبک میل کنند (منظور این است که گرسنه پا به استیج نمی گذارند). این امور نه تنها در دراز مدت عادت های سالم ایجاد می کند، بلکه در هر سخنرانی، قدرت حنجره و صداسازی فردی را ارتقا می دهد. به خصوص به این امر توجه داشته باشید، به هنگام اجرا نه آب خنک بنوشید و نه آب جوش، چاره ی کار این است که نوشیدنی خود را در دمای اتاق نگاه دارید.

 

 

 
 
 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi