کارهای ممنوعه در سخنرانی؛ برای آن ها جریمه می شویم

کارهای ممنوعه در سخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارهای ممنوعه در سخنرانی

 

 

 

 

 

 

هرکاری آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد. در بازی فوتبال اگر توپ را با دست لمس کنید جریمه می شوید، سخنرانی هم دقیقا شرایط مشابهی دارد، همان طور که مواردی را رعایت می کنید، مولفه هایی هم وجود دارند که نباید در رفتار شما یافت شوند. در سطرهای آینده همراه ما باشید، به آن ها خواهیم پرداخت.

 

فراموش کردن جایگاه مخاطب ممنوع است

از قول Benjamin Disraeliاینگونه نوشته اند؛ "با فردی درباره ی خودش صحبت کنید، این مکالمه ی دلپذیر ساعت ها به طول خواهد انجامید."در طرف مقابل، اگر قرار باشد که سخنرانی شما درباره ی مخاطبینی که روی صندلی، مقابل شما نشسته اند نکته ای پدید نیاورد، شما آن ها را از دست داده اید. در نتیجه، کلیت سخنرانی درباره ی مخاطب است. توجه داشته باشید حتی زمانی که عامه برای شنیدن صحبت های یک فرد مشهور می روند، در واقع به دنبال یافتن راهی هستند تا مثل او شوند و این یعنی آن ها برای خود، به همایش سخنرانی مذکور می روند.

 

قطع ارتباط چشمی سخنران با جمعیت کاری ممنوع است

ارتباط چشمی در سخنرانی مثل بازی دارت انجام می شود. شما باید پیام احترام و ارزش خود برای مخاطب را به وسیله ی چشم به چشم او برسانید. متاسفانه از حرفه ای گرفته تا مبتدی و آماتور، از این کار می ترسد و به جای نگاه کردن موثر به چشمان مخاطب، سراغ زمین می رود و آسمان. این کار نمره ی منفی غیر قابل بخششی دارد و یک ممنوع بزرگ در سخنرانی است.

 

 

کارهای ممنوعه در سخنرانی

کارهای ممنوعه در سخنرانی

 

 

در همان چند لحظه ی سخنرانی تمامی عادات شخصی را فراموش کنید

اگر عادت دارید که انگشت هایتان را به هم بفشارید، یا با خودکار بازی کنید، یا هنگام فکر کردن ناخن بجوید، یا هر کار شخصی دیگر که در تنهایی مشکلی ایجاد نمی کند، باید بدانید که همان اقدامات در زمان سخنرانی فاجعه می آفرینند. علت هم واضح است و روشن، مخاطب به جای آن که دل به اجرای شما دهد، می رود در وادی دیگری و در انتها تنها چیزی که به خاطر خواهد آورد نحوه ی برخورد شما روی استیج خواهد بود. بعضی هم این دست اقدامات را بی احترامی به خود تلقی خواهند کرد. بگذریم، انجام عادت های شخصی خارج از عرف ممنوع است و انجام و اجرای آن ها عیار کیفی سخنرانی شما را نزول می دهد.

 

تمرین نکردن ممنوع است؛ بلند بلند تمرین کنید

تقریبا همه ی ما قبل از سخنرانی تمرین می کنیم، متن را آماده می سازیم، تحقیق را چاشنی کار می کنیم و با چشمانی بسته خود را روی استیج تجسم می کنیم. اما طبق آماری که businessinsider.comمنتشر کرده، کمتر از دو درصد افراد (جامعه ی آماری پنج هزار نفر بوده)، تمرین سخنرانی خود را با صدای بلند و شرایط استاندارد انجام می دهند. بیایید اینگونه نباشیم و تمرین بی صدا را ممنوع کنیم، زیرا روی کیفیت نهایی واقعا تاثیر می گذارد.

 

"انرژی نیوفته!"سخنرانی با انرژی پایین ممنوع است

خدای اجراهای بردوی (Broadway) در نیویورک، George Lee Andrewsاین گونه می گوید که، اجرا با انرژی پایین نبودش خیلی بهتر و مفید تر است. خود را جای مخاطبی که وقت گذاشته و به جای بودن در هزار و یک مکان به اجرای شما آمده قرار دهید. اگر فرد حوصله نداشته باشد و از روی ناچاری و اجبار لب به سخن بگشاید چگونه حالی خواهید داشت؟ در نتیجه، به این امر توجه داشته باشید، انرژی پایین سمِ سخنرانی است.

 

سخنرانی با داده های غیرقابل راستی آزمایی ممنوع است  

حتی در مسائل اعتقادی، وقتی سخنران پشت تریبون قرار می گیرد، سعی می کند برای مدعای خود منبع ارائه دهد و ارجاع دهد به فلان کتاب و بهمان راوی. در نتیجه، اگر می خواهید سخنرانی کنید، ارائه ی یک ایده و عقیده، پشتوانه می خواهد و سند. مثلا اگر می خواهید بگویید در جایی کلاغ سفید دیده اید، حتما جست و جو کنید و ببینید دیگران در این باره چه فکر می کنند، حداقل مخالفت ها را گردهم آورید و ادله ی آن ها را نقد کنید.

 

الهام بخش باشید؛ سخنرانی خنثی ممنوع است

شاید بحث شما تیره و تاریک است و شما ذاتا فردی افسرده هستید، بسیار خب، هیچ اشکالی ندارد، بازهم می توان الهام بخش بود، کاری کنید که پس از شنیدن سخنرانی های شما آمار خودکشی بالا رود و شهر به آشوب کشیده شود. اما خنثی سخنرانی کردن در زمره ی کارهای ممنوعه قرار دارد، به این امر توجه داشته باشید.

 

متکلم وحده بودن ممنوع است

زمان سخنرانی را کمی کوتاه کنید و ناگهان رو به جمعیت بپرسید سوالی نیست؟ اگر مخاطب شما اهل دل باشد و شما هم خوب او را سر ذوق آورده باشید، دقایق پیش رو تا اتمام وقت، به یاد ماندنی ترین خاطره ی شما از انواع و اقسام سخنرانی ها را به وجود می آورد، در نتیجه، متکلم وحده بودن ممنوع است و مکالمه ساختن واجب.

 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi