سخنرانی آسانسوری؛ ماموریتی غیر ممکن

سخنرانی آسانسوری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چند دقیقه زمان برای بیان منظور

 

 

 

فرض کنید در دالان آپارتمان خود ایستاده اید، می خواهید به پارکینگ بروید و سوار بر اتومبیل به سمت مقصد برانید. یک روز عادی است و در حال و هوای همیشگی سیر می کنید، به آسانسور وارد می شوید، فرد دیگری هم شما را همراهی می کند و پس از باز کردن سر صحبت، با یک سری جمله، جان و جهان شما را مال خود می کند. آن روز عادی نمی شود و در هر مراسم خاطره گویی به آن مکالمه ی عجیب ارجاع می دهید. سخنرانی آسانسوری چنین ساختاری دارد. در صورتی که به فراگیری اصول ارائه ی آن علاقه دارید، سطرهای آینده را با ما باشید تا کار را دقیق تر پیش ببریم.

 

 

 

سخنرانی آسانسوری گاهی سرنوشت ملت ها را تغییر می دهد

در بالا یک مثال سطحی را بیان کردیم که آسانسور هم داشته باشد اما واقعیت امر این است که سخنرانی آسانسوری خیلی جدی است و شاید بی رحم ترین نوع ارائه مفهوم باشد. به عنوان مثال مناظرات ریاست جمهوری در تمام دنیا از این نوع هستند. چند دقیقه زمان و اگر از آن استفاده شود، سرنوشت یک جامعه تغییر می کند. همین آخری در ایالات متحده را به خاطر آورید، ترامپ رو به کلینتون، "اگر من رئیس جمهور شوم فردی مثل تو در زندان خواهد بود،"یا نمونه ی وطنی سال نود و دو، روحانی به قالیباف، "من سرهنگ نیستم، حقوقدانم"و یا دور گذشته ی جهانگیری "مردم یادتون رفته قیمت دلار لحظه به لحظه تغییر می کرد؟"و بسیاری دیگر از این دست. حالا با این مقدمه ما را همراهی کنید تا دقیق تشریح کنیم چگونه می توان آسانسوری سخنرانی کرد.

روی کوتاهی سخنرانی سرمایه گذاری کنید

استارتاپ ها را دیده اید؟ تنها یک دقیقه زمان می دهند و باید منظور خود را بیان کنید. پیشنهاد می شود موضوعاتی را انتخاب کنید و روزانه تمرین چکیده سازی رویشان انجام دهید. برسید به جایی که توانایی عصاره گیری از یک کتاب را به دست آورید و با لحن و بیانی مخصوص به خود، انتقال هر مفهومی را عملی سازید، اگر در این امر حاذق شوید، نصف بیشتر راه را طی کرده اید.

مشکلات را حل کنید؛ هدف همین است

سخنرانی آسانسوری ارائه می شود تا دردی از کسی دوا کند. تنها در این صورت است که اصالت دارد و می توان به آن بها داد. در نتیجه، اگر می خواهید یک سخنران آسانسوری لقب بگیرید، باید مطالعه ی خود را ارتقا دهید، از اخبار روز مطلع باشید، به دنبال واژه و ساختارهای جدید بگردید و البته که قسمت تحلیلی وجود خود را بیدار کنید. توجه ویژه داشته باشید مهم نیست که راه حل های شما عملی هستند و راستی آزمایی گشته اند یا خیر، بلکه اهمیت ارائه ی یک نقشه ی جامع راه برای حل مشکلات بشری است.

سنگ بنای کسب انواع و اقسام مهارت ها؛ تمرین کنید

ما شخصا موردی را نمی شناسیم که بدون تمرین مثل موم در دست فرد قرار بگیرد. در همین حوزه ی سخنرانی هم از نگارش تا ارائه نیاز به تمرین دارد. ما روزانه تعداد محدودی گوش مفت پیدا می کنیم، پس چه خوب است که آن ها را در راهی هدفمند به خدمت بگیریم، در تاکسی، یک دقیقه فرصت داریم تا راننده را قانع کنیم پیکان از پراید بهتر بود. در اتوبوس می توانیم از برتری قطار به کشتی سخن بگوییم و قبل از آغاز فیلم در سینما، زمان خوبی است تا صدای استریو را با کنار دستی خود زیر تیغ انتقاد قرار دهیم.

مساله را شخصی کنید

به مثال جهانگیری باز گردیم، آن زمان گرانی و مشکلات اقتصادی موضوع روز بود (مثل همین امروز)، چگونه با گفتن "مردم یادتون رفته..."طعم تلخ روزهای گذشته را زیر زبان هر مخاطب قرار داد؟ اگر مخاطب ما یک دبیر باشد، به احتمال زیاد پس از حقوق و مزایا، چالش دست و پنجه نرم کردن با نوجوانان سرکش و بعضا بی ادب تاب و توانش را گرفته، پس از همین مسائل با او سخن بگویید.

تصویر سازی کنید؛ یک دقیقه زمان مناسبی است

می خواهید به کسی یک قایق تفریحی بفروشید، گفتن از اسب بخار موتور کاری را پیش نمی برد، بروید سراغ تشریح تابستان پیش رو و مهمانی عظیمی که روی آن قایق برقرار خواهد بود. یا اگر هدف فروش یک سهام است، سال آینده ی او را زمانی که با همین خرید پولدار شده نمایان کنید. کمی زحمت دارد و چرب زبانی می طلبد اما، شدنی است.

به این ترتیب، تکنیک های دست یابی به قدرت ارائه ی سخنرانی آسانسوری را در اینجا به پایان می بریم، به خاطر داشته باشید همه ی امور به همین چند مورد بالا محدود نمی شود، اما فراگیری آن ها تا حدود زیادی دست شما را پیش می اندازد. آن ها را به کار بگیرید و مطالعه و تمرین و تجربه اندوزی را چاشنی کار کنید. به امید بهروزی و موفقیت های آتی.

 

 

 

 

 
 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi