چگونه با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم2

اعتماد به نفس

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

راه های افزایش اعتماد به نفس 

در سری قبل، با ذکر یک مقدمه، راه های غلبه به ترس را گردآوری کردیم. در این شماره قرار است به وعده ی خود عمل کنیم و روی تکنیک های افزایش اعتماد به نفس کار کنیم. توجه داشته باشید، صحبت از موضوعی است که تمامی جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به بیان دیگر، خصوصی ترین حوزه ها (رابطه ی دو نفره) تا ذهنیت عمومی افراد، از کیفیت سخنوری شما تاثیر می پذیرند.

مثل مقاله ی قبل تکرار می کنیم مشکلات مربوط به اعتماد به نفس و سخنرانی، مسائلی هستند که تحت نظر روانشناسان کار کشته و آبدیده درمان می شوند، اما به کار بستن همین بندهایی که در زیر ارائه شده، در صورت تکرار و تمرین، پس از مدتی معین، تغییراتی ملموس را به نمایش خواهند گذاشت. با ما همراه باشید.

 

 

 

  آمادگی این را داشته باشید که مضطرب شوید

حتی حرفه ای ترین سخنرانان و افرادی که کارشان ارائه است، در زمان اجرا، دچار استرس و اضطراب شدید می شوند. در نتیجه استرس به تنهایی نمی تواند شما را دچار مشکل کند، آن چه زمینه ساز چالش است، عدم آمادگی شما در مواجهه با اضطراب است. دوباره تاکید می کنیم، از همین حالا انتظار داشته باشید که با نزدیک شدن به زمان سخنرانی، لحظه به لحظه استرس شما شدید شود، اما خبر خوش این است که پس از ادای اولین کلمات، این مشکل به طور کامل برطرف خواهد شد.

 

آماده سازی مهم است

آماده سازی، غیر از تمرین است. قبل از ارائه ی سخنرانی دو چالش اصلی را برای خود حل کنید، "چه خواهم گفت؟"و "چرا قرار است این مطلب را ارائه دهم؟". با شفاف ساختن این مطالب، کار به راحتی پیش می رود و اعتماد به نفس شما سیری صعودی خواهد داشت.

 

حالا تمرین کنید

کار نیکو کردن از پر کردن است. درباره ی سخنرانی هم ضرب المثل ما صادق است. توصیه میکنیم جمعی دوستانه را گردهم آورید و از آنها بخواهید به صحبت های شما گوش دهند. قرار نیست که نقطه ضعف های شما در این مرحله مشاهده و برطرف شوند، بلکه هدف این است که چندباری ارائه را چکش کاری کنید. گاهی اوقات، کمک گرفتن از یک استاد نیز خالی از لطف به نظر نمی رسد.

 

نفس بکشید

تنفس کلید آرامش است و آرامش به فرد اعتماد به نفس می بخشد. قبل از اینکه روی استیج رفته یا پشت تریبون قرار گیرید، سه بار از بینی نفس عمیق بکشید و ریه های خود را تا جایی که امکان دارد، پر از اکسیژن کنید. وقتی در حال بازدم هستید، آرام زیر لب زمزمه کنید، "آرامش" معجزه می کند، خواهید دید.

 

شبیه سازی کنید (بداهه)

آن چه قرار است بگویید را کلمه به کلمه حفظ نکنید. بلکه سرفصل ها را به خاطر بسپارید و سپس به صورت بهه، در محلی خالی، بلند بلند سخنرانی خود را مثل یک قصه تکرار کنید. چنین اقدامی نه تنها با افزایش اشراف شما روی موضوع، اعتماد به نفستان را ارتقا می دهد، بلکه ایده هایی جدید را به ذهن شما متبادر می سازد و از این طریق، کیفیت ارائه را بهبود می بخشد.

 

روی مخاطب تمرکز کنید

ترس روی استیج، ناشی از تمرکز روی خود است. اگر می خواهید اعتماد به نفس داشته باشید، چراغ توجه را روی مخاطب قرار دهید. به بیان دیگر، به جای اینکه سوالاتی مثل "آیا خوب ارائه خواهم داد؟"را از خود بپرسید، با خود تکرار کنید "آیا آن ها صدای من را می شنوند؟ آیا متوجه منظورم خواهند بود؟"و غیره.

 

ساده سازی کنید

حتی در علمی ترین مجامع بین المللی، بازهم سخنرانی باید محلی برای تنفس افراد باقی بگذارد. منظور این است که خیلی تئوریک و ثقیل نشوید، شاید ارائه ی مطلبی صاف و سرراست پیوند شما با مخاطب را تقویت هم بکند. همین مطالب ساده است که لبخند، توجه و روی خوش شنوندگان را به شما هدیه می دهد و از این طریق، اعتماد به نفستان را تقویت خواهد کرد.

 

تصویر سازی کنید

این یکی محشر است. کافی است دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و اطمینان داشته باشید که این کار را در فضایی ساکت انجام می دهید. حالا سخنرانی روزهای آینده را تجسم کنید. در ذهن تصویر سازی کنید که چه میزان تشویق دریافت خواهید کرد و تا چه اندازه سخنرانی شما موفقیت آمیز خواهد بود. جلساتی از این دست اعتماد به نفس شما را به اوج خواهند رساند.

 

از مخاطبین خود شروع به یارگیری کنید

شاید قبل از شروع مراسم سخنرانی، مجالی باشد تا با افراد حاضر گپ و گفتی داشته باشید. این مساله به شما کمک می کند تا با چند نفری اصطلاحا رفیق شوید و در زمان ارائه، فراتر از مخاطب، چند متحد داشته باشید. خالی از لطف نیست که گریزی به تاریخ بزنیم، آیا می دانستید که در تئاترهای کمدی انگلیس، تیمی از نمایش بین مردم می نشستند تا با هر شوخی بخندند و سایر حاضران را به خنده وا دارند؟

حالا منظور ما خنداندن مخاطب نیست، بلکه کلی می گوییم، حضور چند دوست در جمع، کار شما برای ارائه را ساده می کند.

 

اعتماد به نفس داشته باشید

همه ی نکته های بالا را گفتیم که اعتماد به نفس شما را افزایش دهیم. اما گاهی توصیه به داشتن اعتماد به نفس خود به تنهایی کافی است. در نتیجه، اعتماد به نفس داشته باشید.

 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری