شش راه افزایش اعتماد بنفس

6 راه برای افزایش اعتماد‌به‌نفس

تمام زنان و مردان موفق دنیا افرادی با اعتماد‌به‌نفس بالا بوده‌اند. مهم‌ترین کلید برای رسیدن به موفقیت، اعتماد‌به‌نفس است. داشتن اعتماد‌به‌نفس در تمام بخش‌های زندگی، مانند ازدواج، کار و روابط ضروری است. آنهایی که کمبود اعتماد‌به‌نفس دارند، در زندگی و کار خود با مشکل روبرو می‌شوند. در این نوشته شما با تعریف اعتماد‌به‌نفس و 6 راه برای افزایش آن آشنا خواهید شد.

برای مشاهده یک ویدئو مرتبط با این مطلب لطفا کلیک کنید!

تعریف اعتماد‌به‌نفس

اعتماد‌به‌نفس یعنی اینکه بدانیم در چه زمینه‌هایی خوب هستیم و چگونه ارزش‌هایی که در وجودمان است را به دیگران منتقل کنیم. اعتماد‌به‌نفس واقعی زمانی ظهور پیدا می‌کند که فرد به درستی توانایی‌های خودش را بشناسد و بتواند آنها را به درستی با واقعیت موجود تطبیق دهد. اعتماد‌به‌نفس با ارج نهادن به خویشتن همراه است.

اعتماد‌به‌نفس ذاتی نیست؛ اما دوران کودکی و رفتار والدین نقش مهمی در میزان اعتماد‌به‌نفس فرد دارد. جای خوشحالی است که می‌توان روش‌های افزایش اعتماد‌به‌نفس را فرا گرفت و با کمک آنها، اعتماد‌به‌نفس درونی خود را افزایش داد.

تفاوت میان افرادی که اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند و افرادی که فاقد اعتماد‌به‌نفس هستند در چیست؟

وقتی کسی به خودش و توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایش اطمینان داشته باشد، برای زندگی خود هدف‌هایی بزرگ و  والا در نظر می‌گیرد؛ زیرا خود را مستحق رسیدن به بهترین اتفاقات و خوشبختی می‌داند. آنها دوست دارند ثروت زیاد، خانواده‌ای شاد و شغلی پرسود داشته باشند. در صورتی که فرد بی‌اعتماد‌به‌نفس به یک زندگی معمولی و سطح پایین قانع است و هیچ چشم اندازی برای آینده زندگی اش ندارد.

انسان‌های با اعتماد‌به‌نفس خودشان را دوست دارند و به خودشان افتخار می‌کنند.  افرادی که اعتماد‌به‌نفس کمی دارند، در انتظار دریافت مهر تایید از دیگران هستند و خود را حقیر می‌بینند.

انسانی که اعتماد‌به‌نفس زیادی دارد، به دنبال پیشرفت در زندگی‌اش است، دوست دارد حقوق بیشتری داشته باشد و رتبه خود را در میان دیگر همکارانش ارتقا دهد.

داشتن اعتماد‌به‌نفس، شما را به فردی شجاع، دوست‌داشتنی، هدفمند و خلاق تبدیل می‌کند. در سایه اعتماد‌به‌نفس، دیگران از ارتباط با شما لذت می‌برند، بیشتر به شما احترام می‌گذارند، از شما تعریف می‌کنند و همیشه به شما فرصت‌های بهتر و مقام‌های بالاتر را پیشنهاد می‌کنند.

به همان اندازه که فرد با اعتماد‌به‌نفس دوست داشتنی و شاداب است، فرد فاقد اعتماد‌به‌نفس گوشه‌گیر و کمرو است و از نشان دادن خود به دیگران واهمه دارد.

افرادی که اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند، می‌توانند کسب‌و‌کار خودشان را راه‌اندازی کنند و مستقل از دیگران پول دربیاورند؛ در حالی که افراد بی اعتماد‌به‌نفس ترجیح می‌دهند کارمند باشند و با کار برای مدیر خود، حقوق و شرایط مشخصی داشته باشند!

سخنرانی کردن برای انسان‌های دارای اعتماد‌به‌نفس کار آسان و لذت‌بخشی است؛ در صورتی که این کار برای افراد بدون اعتماد‌به‌نفس سخت‌ترین کار دنیا است.

تا به اینجا شما دانستید که داشتن اعتماد‌به‌نفس در جذابیت افراد، برقراری ارتباط بهتر با دیگران، ارتقای شغلی و کسب موقعیت‌های بهتر تا چه اندازه موثر است. حالا وقتش رسیده که راه‌های افزایش اعتماد‌به‌نفس را به شما آموزش دهیم.

 

6 راه برای افزایش اعتماد‌به‌نفس

شما می‌توانید اعتماد‌به‌نفس خود را با این 6 راه بالا ببرید:

 

 1. هرگز و هرگز و هرگز با خودتان بد صحبت نکنید.

گفتگوی منفی با خود، قاتل اعتماد‌به‌نفس شما است. خودتان را متفاوت، عالی و بی‌نظیر بدانید. هنگام صحبت با خودتان به جای استفاده از عباراتی مانند خنگ، چاق، بی‌عرضه و… از کلمات مثبت مانند دانا و باسواد، خوش‌اندام، توانا و مانند اینها استفاده کنید. باید بدانید که این دنیا به آمدن شما نیاز داشته است و به شما اجازه حضور در میان دیگران را داده است. به خودتان مانند یک الماس گرانبها نگاه کنید.

 1. لبخند بزنید.

کسانی که لبخند می‌زنند، زیباتر و جذاب‌تر هستند. اگر به لبخند زدن عادت کنید، اثرات مثبت آن را خیلی زود خواهید دید. اگر می‌خواهید لبخند زدن را به عادت خود تبدیل کنید، زمان‌هایی از روز را به تمرین لبخند اختصاص دهید تا به تدریج به لبخندزدن عادت کنید.

 1. خود را تشویق کنید.

به خاطر کوچکترین کار خوبی که انجام می‌دهید، خود را ستایش و تشویق کنید. همین حالا شما با خواندن این نوشته قصد دارید اعتماد‌به‌نفس خود را بیشتر کنید. درست است؟ در نتیجه شما در حال انجام دادن یک کار مثبت هستید و باید خودتان را تشویق کنید. برای خودتان دست بزنید، به خودتان هدیه بدهید و شادی کنید. یادتان باشد هیچ کدام از کارهای خوب خود را بی پاداش نگذارید.

 1. اشتباهات خود را با مهربانی حل کنید.

از قدیم هم شنیده‌اید که گفته‌اند:«گل بی‌عیب خداست.» ما انسان‌ها موجوداتی بی‌نقص و بدون اشتباه نیستیم. همه ما دچار اشتباهاتی می‌شویم. افراد با اعتماد‌به‌نفس می‌دانند که شکست خوردن طبیعی است، در حقیقت شکست، بخشی از روند موفقیت است. اگر گاهی اشتباه کردید و تمام زحماتتان به هدر رفت یا پول خود را بدون فکر خرج کردید یا در شغلتان خطایی از شما سر زد، مهربانانه با خودتان و اشتباهتان برخورد کنید. از خطای خود درس بگیرید و با لبخند به زندگی خود ادامه دهید.

 1. بدانید که مردم اصلاً به شما فکر نمی‌کنند.

بدانید که اکثر مردم به شما حتی فکر هم نمی‌کنند؛ پس به حرفی که دیگران درباره شما می‌زنند فکر نکنید. انقدر درگیر خودتان و کارهایتان نباشید! انقدر به نظر مردم اهمیت ندهید. آمده‌اید که خودتان را به دنیا نشان دهید، نه اینکه در گودال حرف و نظر دیگران زندانی شوید!

 1. بر ترس‌هایتان غلبه کنید.

یکی از موانع اعتماد‌به‌نفس، ترس است. بهترین و موثرترین راه غلبه بر ترس، «اقدام» است. هر آنچه که از آن می‌ترسید نزدیک شوید و در آن فرو روید. اگر از سخنرانی در جمع می‌ترسید، برای کنفرانس دادن داوطلب شوید. ترس‌های خود را بشناسید و در جهت رفع آن سریعاً اقدام کنید. باز هم تاکید می‌شود که تنها راه غلبه بر ترس، اقدام است و باید خود را درون ترستان بیندازید.

در این نوشته درباره تاثیرات خوب اعتماد‌به‌نفس بالا و 6 راه برای افزایش اعتماد‌به‌نفس مطالبی خواندید. از شما می‌خواهیم در جهت افزایش اعتماد‌به‌نفس خود عمل کنید و زندگی خود را بهتر و بهتر کنید.

ویژگی های یک ارتباط موثر چیست؟

امروزه جهان حول و حوش ارتباطات می‌چرخد و در واقع، عصر، عصر ارتباطات است. هر فردی برای رسیدن به موفقیت بایستی با دیگران تعامل داشته باشد و هر چقدر که ارتباط موثر با دیگران داشته باشید، موفقیت‌هایتان نیز چشمگیرتر خواهند شد. منتها ارتباط موثر برای هر منظوری که باشد، از جمله یک سخنرانی مهم در ارتباط با فروش یک محصول، مذاکره و هر چیز دیگری نیازمند رعایت یک سری نکات مهم و ضروری می باشد، در غیر اینصورت تمامی انسان‌ها از نعمت صحبت کردن برخوردار هستند، منتها عاملی که تفاوتی بزرگ بین انسان‌ها ایجاد می‌کند، داشتن و به کار بردن یک سری تکنیک‌های هوشمندانه در هنگام ارتباط آنها با افراد مقابلشان است. ما در این مقاله قصد داریم آن دسته از ویژگی ها و تکنیک های مهمی که پیروزی شما را به ارمغان می‌آورد و راه و روش یک ارتباط موثر را به شما می آموزد را برایتان ارائه دهیم. اگر شما نیز می‌خواهید این تکنیک های به درد بخور را بیاموزید و در تمام موقعیت های زندگی خود از آن بهره مند شوید، پیشنهاد می کنیم با ما تا پایان این مقاله‌ی کاربردی همراه باشید.

ویژگی های یک ارتباط موثر کدام ها هستند؟
تاثیرگذاری:
با قاطعیت تمام این نکته بر اساس پژوهش‌ها و تحقیقات متنوعی که در این زمینه انجام شده به اثبات رسیده است که تاثیرگذاری اولین و مهمترین و در عین حال ضروری‌ترین آیتم در داشتن یک ارتباط موثر است. به همین دلیل ابتدای یک ارتباط قبل از هر چیزی به نوع رفتار و تاثیری که شما بر روی مخاطبان خود می‌گذارید، بستگی دارد. سعی کنید همواره روی ذهن و فیزیک خود تسلط داشته باشید تا مصمم بودن نه تنها برای شما نمایان باشد، بلکه به مخاطب نیز همین احساس را بدهد، آنگاه پیروزی برای شماست.

 

لبخند را فراموش نکنید!
معجزه‌ی لبخند در هر ارتباطی را فراموش نکنید، حال هر چقدر لبخند شما صادقانه و پر قدر تر باشد، به همان میزان تاثیرگذاری شما بیشتر خواهد بود، سعی کنید همیشه لبخند زیبایی بر لب داشته باشید و در هنگام سخنرانی نیز گاهی وقت‌ها بعد از گفتن جمله‌ای، کمی مکث کنید و سپس همراه با یک لبخند و لحنی محکم، نکته‌ی مهم سخنرانی و مذاکره‌ی خود را بگویید، اینگونه در واقع مخاطب را وا می‌دارید، که در پشت آن مکث کوتاه، یک توجه عمیق به جمله‌ای که خواهید گفت داشته باشید و آن لبخند باعث می‌شود با اشتیاق بیشتری به مابقی سخنرانی شما گوش نمایند.
امنیت و اطمینان ایجاد کنید!
احساسی که شما به مخاطبان خود می‌دهید، تنها دلیل پیروزی شما در داشتن یک ارتباط موثر است، حال این احساس می‌تواند، حس امنیت و اطمینان هم ایجاد کند، به عنوان مثال اگر در یک ارتباطی، ملاحظه کردید که طرف مقابل شما در حال گارد گرفتن است، بهتر است قبل از رفتن به اصل مطلب، کمی به صورت غیرمستقیم با او صحبت نمایید تا ابتدا با شما احساس راحتی کند و سپس هوشمندانه وارد موضوع و هدف اصلی خودتان شوید.
زبان بدن را بیاموزید!
آیا می‌دانستید همیشه صحبت کردن نیست که شما را به هدفتان می‌رساند؟ آیا می‌دانستید زبان بدن نیز نقش بسزایی را در پیشبرد ارتباطات و مذاکرات مهم شما ایفا می‌کند؟ زبان بدن به شما کمک می‌کند تاثیرگذاری شما دوچندان و شاید هم صد چندان برابر شود، به عنوان مثال در هنگام صحبت کردن دستان خود را در جیب خود پنهان نکنید، بلکه دستانتان را به صورت باز و با هر نکته‌ای که می‌گویید آنها را هم به کار ببرید، تا به طور مصمم روی مخاطب نفوذ داشته باشید، لبخند، نوع نگاه شما به مخاطب، حرکتهای دست شما، همگی به نوعی زبان بدن شما هستند که می توانند بهترین گزینه برای جذب یک مشتری در هنگام گفتگو باشد.

موضوع اصلی را بپیچانید!
یکی از نکات مهمی که در هنگام یک ارتباط بایستی به آن توجه نمایید، این است که در هر ارتباط و مذاکره‌ای یک راست سر اصل مطلب نروید، این موضوع مثل آن است که طرف مقابل این حس به او دست می‌دهد، که شما جز فروش محصول خود هدف دیگری ندارید به همین دلیل علاقه‌ای هم به ارتباط نشان نمی‌دهد. به همین دلیل بایستی از روش تقلب هم استفاده کرد، چرا که این یکی از قانون‌های ارتباطی می‌باشد که موضوع و هدف خود را به صورت کاملا محسوس در لا به لای حرفهای دوستانه‌ی خود به مشتری بزنید تا او هم بتواند با درگیر کردن احساساتش نسبت به آن محصول، به فکر خرید و یا بستن قرارداد با شما باشد.
قاطع باشید!
همواره سعی کنید در طول یک ارتباط، قاطع باشید، چرا که فروتنی بیش از اندازه، به درد یک ارتباط موثر نمی‌خورد، بایستی تمام کلمات خود را مصمم و قاطعانه بیان کنید تا مشتری به درستی کار شما پی ببرد.
کلام آخر
اگر قصد دارید یک ارتباط موثر داشته باشید، باید بتوانید شکارچی خوبی باشید، روی دیگران تاثیر متفاوت بگذارید و با درگیر کردن احساسات آنها نسبت به آن محصول، پیروزی را نصیب خود نمایید. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

نکته هایی طلایی برای داشتن فن بیان

فن بیان یکی از مهارت‌های ویژه‌ای است که افراد با داشتن آن می توانند با سرعت بیشتری به هدفشان برسند. حال این هدف می‌تواند متقاعد کردن مشتریان در زمینه‌ی کاری و یا ارائه یک کنفرانس عملی در حضور تعدادی بیشمار از داوران باشد. در واقع فن بیان، نوعی مهارت در جهت متقاعد ساختن یک فرد و یا یک گروه از افرادی است که با آنها تعامل دارید. با اینکه نیمی از مردم، ممکن است به صورت ذاتی از چنین نعمتی برخوردار باشند و بدون هیچ آموزشی، با نوع صحبت کردن، دیگران را در مقابل خواسته‌ها و نظراتشان به سکوت وا دارند، در مقابل افرادی هم هستند که با آموختن تکنیک‌هایی مفید، به مرور دارای یک فن بیان عالی خواهند شد. ما در این مقاله قصد داریم، مهمترین و کلیدی‌ترین نکات را در قالب یک راهنمای ضروری برای داشتن فن بیان مناسب، برای شما مخاطبان عزیز و محترم ارائه دهیم. اگر شما نیز مدتی است در مورد فن بیان و راههای داشتن فن بیان تحقیق می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

نکات مهم برای داشتن فن بیان چیست؟
پژوهش‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفته که ما در این مقاله سعی می‌کنیم تنها به مهمترین و کاربردی ترین آنها بپردازیم.

لحن خود را محکم کنید!
اولین نکته که در عین حال ضروری ترین نکته هم می‌باشد، قدرتی است که در لحن و آهنگ صدای شماست. اگر فردی هستید که به آرامی صحبت می‌کنید به حدی که دیگران به سختی صدایتان را می‌شنوند، باید به شما بگوییم که برای داشتن فن بیان، ابتدا روی لحن خود تمرکز کنید! برای اینکه ارتباط موثری با دیگران داشته باشید، بایستی با لحن قاطعی صحبت کنید، به طوریکه هیچ شک و شبهه‌ای در جملاتی که ادا می‌کنید حس نشود. با قدرت و صریح حرف بزنید و سعی کنید حرفهایتان جنبه سوال و یا تعجب به خودش نگیرد. اینگونه مخاطب به قدرت و قاطعیتی که در لحن شماست، به حرفهایتان به خوبی توجه می‌کند.
صدایتان را بالا ببرید!
بالا بردن صدای شما به منظور داد و فریاد نیست، یکی از جالب ترین ترفندهای داشتن یک فن بیان عالی، این است که در هنگام صحبت کردن، لحنتان یکنواخت نباشد، به این صورت که در حین حرف زدن، ناگهان تن صدایتان را کمی بالا ببرید، منتها سعی کنید لحنتان عوض نشود، هدف ما فقط روی تن صداست، چرا که اگر صدای شما به طور یکنواخت به گوش مخاطب برسد، حالت خلسه‌ای به طرف مقابل می‌دهد و باعث می‌شود به اواسط صحبت که می رسید، دیگر توجه اولیه را به حرفهایتان نداشته باشد، که در اینصورت با عوض کردن آهنگ صدای خود، آنها را دوباره به مسیر خودتان می کشید.
در هنگام صحبت کردن به افراد نگاه کنید!
برای اثر گذاشتن در افراد به آنها تمرکز کنید، باید با نگاه نافذ خود به آنها جای هر گونه سوال و ابهامی را از ذهنشان دور کنید تا بتوانید هدف خود را که در لابه لای حرف‌هایتان نهفته است را به مخاطب برسانید. نگاه کردن به طرف مقابل صحبتتان، باعث می‌شود روی شما و حرف هایتان به درستی تمرکز کنند و در نهایت به آنچه می‌خواهید برسید.
احساسات مخاطب را برانگیزید!
آیا می‌دانستید تاثیری که شما و نوع صحبتتان روی مخاطب می‌گذارد تا چه حد قدرت دارد؟ آیا می‌دانستید انسان‌ها بیشتر از روی احساس تصمیم به خرید می‌گیرند، تا از روی منطق؟! این موضوع کاملا حقیقت دارد، به این خاطر است که اکثر مدیران موفق فروش با در میان گذاشتن احساسات مشتری، به هدف خودشان می رسند. برای این منظور کافیست با عنوان کردن یک مثال، حرفهایتان را نتیجه‌گیری کرده و یا با عنوان کردن یک داستان جالب، با مشتری تعامل برقرار نمایید. اینگونه هم یک ارتباط موثر با مخاطب برقرار کرده اید و هم توانستید به خوبی یک قرارداد شگفت انگیز ببندید.

در جاهایی از صحبت خود مکث کنید!
برای اینکه فن بیان بسیار خوبی داشته باشید و حرف‌هایتان را در نهایت واضح بودن به مخاطب برسانید باید در جاهایی از صحبت خود که می‌خواهید نکته‌ی مهمی را بیان کنید، ابتدا کمی مکث کرده و سپس آن نکته را با تسلط و صدایی بالاتر عنوان نمایید. هیچوقت در صحبت کردن و توضیح دادن مطلبی، سرعت نداشته باشید، اینگونه نه تنها مخاطب به حرفهایتان گوش نمی کند بلکه چیزی هم نمی تواند از حرفهایتان برداشت کند. به همین دلیل فقط یک انرژی مفید و بی نتیجه ای را به هدر داده‌اید. از این رو سعی کنید همواره با یک ریتم مناسب جمله هایتان را به مخاطب برسانید.
تمرین کنید!
قرار نیست همه چیز استعدادی و از پیش ساخته شده باشد. شما بایستی با تمرین کردن، فن بیان خود را خوب و خوبتر نمایید. بدین ترتیب سعی کنید قبل از هر سخنرانی و کنفرانس مهمی در ارتباط با موضوعی که قصد روایت آن را دارید به اندازه کافی تمرین داشته باشید. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

چگونه دیگران را در مقابل خواسته هایمان متقاعد سازیم؟

متتقاعد کردن دیگران خودش به نوعی یک هنر است. بدین منظور که شما به حدی در بیان صریح و توانمند هستید، که با رعایت نکات مهم در سخنرانی، می توانید خواسته خود را به یک پیشنهاد مهم تبدیل نمایید که نتیجه‌ی مثبتی هم برایتان به بار می‌آورد. از این رو متقاعد کردن دیگران، یکی از توانمندی های مهم است که نشان می دهد شما فن بیانی خوبی دارید و به روش هایی که تاثیرگذار است کاملا مسلط و مصمم هستید. حال مقاله ما در رابطه با کسانی می باشد که در هنگام برقراری ارتباط موثر، دچار نگرانی و اظطراب می شوند، به عنوان مثال برای اینکه در یک کنفرانس سخنرانی کنند، صدایشان می‌لرزد و نمی‌توانند بر روی کلماتی که می‌گویند تمرکز کنند، اینها مواردی است که باعث می شود نه تنها شما بلکه مخاطبان شما نیز احساس رضایتمندی نداشته باشند و در نتیجه یک ارتباط موثر رخ نخواهد داد. ما در این مقاله قصد داریم مهمترین روش‌ها را در متقاعد ساخت دیگران در مقابل خواسته هایتان را برایتان ارائه دهیم.

چرا باید دیگران را متقاعد کنیم؟
ما دیگران را متقاعد می کنیم تا بتوانیم ارتباط اثر بخش و تاثیرگذاری با آنها برقرار نماییم. ما برای رسیدن به موفقیت های اجتماعی و شغلی بایستی روی دیگران نفوذ داشته باشیم تا به اهداف مهمی که در زندگی برایشان برنامه ریزی کرده‌ایم برسیم. به همین دلیل است که برای اینکه در زندگی فردی موفق و اجتماعی باشیم، باید بتوانیم راههای متقاعد کردن دیگران را بیاموزیم و در همه حال از آن روش‌ها در جهت موفقیت و پیشرفت خودمان در زندگی استفاده نماییم.

ارتباط موثر برقرار نمایید!
گام اول شما، برای اینکه موفقیت خود را در آینده تضمین کنید، این است که ارتباط موثری برقرار نمایید و به اندازه کافی از علم کلامی و گفتاری آگاه باشید. چرا که شما بایستی آنقدر توانمند باشید که بتوانید از طریق ارتباط کلامی و گفتاری و چشمی که با مخاطب برقرار می کنید آنها را در جهت پیروی کردن از آن دسته پیشنهاداتی که دارید، متقاعد کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم روی مهارت های ارتباطی خود توجه کنید تا بتوانید سرنوشت خودتان را تضمین نمایید.

درک کردن و فهمیدن دیگران!
آیا می‌دانستید اکثر مشکلاتی که بین افراد وجود دارد، عدم فهمیدن درست است؟ شاید امروزه یکی از جدی ترین مشکلات افراد نیز همین باشد، شما به عنوان فردی که قصد دارد در این جامعه، به خوبی زندگی کند، اولین کاری که بایستی انجام دهید، این است که بتوانید با مردم ارتباط موثری برقرار نمایید، باید بتوانید روی آنها تاثیر بگذارید، و این راهی ندارد جز فهمیدن درست و درک کردن آنها. زمانیکه فردی این احساس را داشت که شما او را درک می کنید و حرف‌هایش را می فهمید، آنگاه موفق شده‌اید روی او تاثیر بگذارید، حال همه چیز تحت فرمان شما می‌شود و می‌توانید به گونه‌ای درست پیشنهادات و حرف هایتان را به او بزنید و متقاعدش کنید.
خوب گوش دهید!
یکی از ارکان یک ارتباط موثر، این است که به صحبت های طرف مقابل خود، خوب گوش کنید. خوب گوش کردن به این معنی است که با علاقه به حرفهایش گوش دهید، نگاهتان به او باشد و در لا به لای حرف هایش واکنشی مبنی بر اینکه هنوز کاملا حواستان به حرف هایش است نشان دهید.

خوب حرف بزنید!
خوب حرف زدن خودش مهمترین بخش از ارتباط برقرار کردن است. اگر شما نتوانید خوب صحبت کنید و ارتباط موثری با دیگران برقرار نمایید، در اینصورت نمی‌توانید روی اهداف خود برنامه‌ریزی کنید و به موفقیت‌های شغلی برسید، زمینه تمام موفقیت های شغلی ارتباط برقرار کردن است، اینکه شما دیگران را متقاعد به پذیرفتن خواسته هایتان کنید. ارتباط برقرار کردن تنها به معنی صحبت کردن نیست، باید اصولی و به دنبال کسب هدفی باشد. از این رو قواعد بازی را بدانید، به عنوان مثال سخنان خود را در یک الی دو جمله کوتاه طبقه بندی کنید و به مخاطب بگویید، تا او نیز وقت کافی برای ارزیابی حرف ها و نتیجه‌ی خود داشته باشد. یادتان باشد یک ارتباط موثر به دو روش مهم بستگی دارد:
1-سخنان شما بایستی با یک هدف معین و مشخصی گفته شود.
2-نحوه‌ی رفتار و از همه مهمتر صحبت شما بایستی به گونه ای باشد که دیگران را متقاعد نماید.

رابطه‌ی خود را با دیگران گسترش دهید!
به دیگران و حرف‌هایشان خوب گوش دهید و نقش یک شنونده‌ی خوب را برایشان بازی کنید، زمانیکه آنها احساس می کنند شما با اشتیاق حواستان به حرفهای آنهاست، تمایل بیشتری به ارتباط با شما خواهند داشت، از طرفی باید از جملات و کلماتی در جملات خود استفاده نمایید که تاثیرگذار باشند و مخاطب را به گوش دادن و تمایل، ترغیب کند. در واقع شما باید بتوانید با نکات مهمی که در نوع رفتار، نوع صحبت و نوع گوش دادن شماست، ارتباط خود را با مخاطب گسترش دهید، تا بتوانید روی آنها تاثیر داشته و به اهداف خود برسید.

 

چگونه جذاب باشیم و ارتباط موثری برقرار نماییم؟

امروزه جدابیت در گفتار یکی از پر اهمیت‌ترین موضوعات افراد خصوصا در زمینه کاری، بازاریابی و فروش است. تصور کنید شما مدیر فروش یک شرکت هستید، یکی از افراد متبحری که قصد دارد با گفتار خود، به رشد شرکت بیفزاید، مسلما شما در قالب یک مدیر فروش، بایستی فن بیان بسیار خوبی داشته باشید! از این رو یکی از نقش‌های اصلی در اکثر زمینه‌ها، چگونه سخنوری و فن بیان خوب و مناسب افراد می باشد.

چگونه فن بیان خود را تقویت کنید؟

بیایید کمی در مورد جذابیت شخصیتی در هنگام حرف زدن صحبت کنیم. شما به عنوان یک فرد در اجتماع، بایستی روی نقاط قوت و ضعف خود دقت داشته باشید، به عنوان مثال ممکن است فردی موفق، تحصیلکرده و مبادی آداب باشید، منتها شاید از دید خودتان فردی کم حرف به نظر برسید و در جمع های خانوادگی و یا جلسات کاری، آنقدر در میان افراد دیگر، برجسته به نظر نیایید. یادتان باشد کم حرف بودن خودش یکی از نکاتی است که افراد جذاب به خوبی از رازش باخبر هستند، اما کم حرف بودن به معنای به کل سکوت کردن در یک جمع نیست. بلکه تا زمانی که موقعیت صحبت برای شما پیش نیامده، سعی کنید سکوت نمایید. برای اینکه فرد جذابی باشید بایستی لبخند ملیحی بر لب داشته باشید و به موقع و در جای خودش صحبت کنید، آنگاه می‌بینید که چگونه با اشتیاق به حرف هایتان گوش می‌دهند. از این رو خودتان را بشناسید و سعی کنید روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کنید.

مطالعه داشته باشید!

همه این را به خوبی می‌دانند که برای بالا بردن فن بیان، بایستی روی کلماتی که بیان می کنید، مسلط باشید، به همین دلیل یکی از مهمترین و ضروری‌ترین آیتم‌ها برای اینکه فن بیان بالایی داشته باشید، این است که دایره لغات خودتان را به حداکثر برسانید، از این رو هر چقدر کلمات و لغات بیشتری بلد باشید، در هنگام صحبت کردن، می‌توانید اشراف کاملتری به موضوع صحبت خود داشته باشید و انسجامی که در گفتار شما بوجود می آید می تواند تاثیر بسیار خوبی روی مخاطب داشته باشد.

به آهنگ و لحن صدایتان توجه کنید!

سعی کنید خودتان باشید، با آهنگ صدای خودتان حرف زدن را بیاموزید، منتها مراقب لحن خود باشید، در هنگام صحبت کردن نباید لحنتان بیش از حد خشک و یا فروتنانه باشد، بایستی لحنی کاملا آرام و قاطعی داشته باشید تا مخاطب و کسانی که در اطراف شما هستند، به آنچه می‌گویید توجه کنند و اشتیاق برای ادامه صحبت با شما داشته باشند. یکی از مهمترین نکته ای که باید بدانید، این است که در هنگام صحبت کردن به هیچ عنوان تند تند و به سرعت جملات خود را بیان نکنید، از طرفی شمرده شمره هم حرف نزنید که مخاطب خوابش بگیرد، سعی کنید ریتم صحبت خود را مهار کرده و در هنگام حرف زدن تن صدایتان را مدیریت نمایید.

 

 

به خودتان مسلط باشید!

در هنگام صحبت کردن به خودتان و حرفهایتان مسلط باشید، آرامش را در گفتار حفظ کنید و سعی کنید با نگاه کردن به چشمان مخاطب خود، او را ترغیب به گوش کردن نمایید. مثلا در هنگام حرف زدن دائما به اطراف نگاه نکنید و یا بی‌حال صحبت نکنید، اینگونه مخاطب به هیچ عنوان به حرفهایتان گوش نخواهد داد. یادتان باشد در مورد آنچه می‌خواهید بگویید مسلط باشید تا بتوانید رشته‌ی یک جمع را به دست گیرید.

با انرژی صحبت کنید!

شاد و سرحال باشید، اگر می خواهید فن بیان بسیار خوبی داشته باشید، لبخند بزنید، بگذارید یک انرژی مثبت را به افرادی که قرار است پای حرف‌هایتان بنشینند بدهید. تحقیقات ثابت کرده است، انرژی یک فرد، خیلی سریع به اطراف ساطع می‌شود، از این رو سعی کنید، در هنگام صحبت کردن، کلمات خود را با انرژی بیان کنید و لبخند بر لبانتان جای ویژه‌ای داشته باشد.

نامفهوم صحبت نکنید!

واضح و شفاف صحبت کنید، اجازه بدهید افراد از صحبت‌های شما به نتیجه‌ی درستی دست پیدا کنند، اینگونه شما نیز با تهاجمی از سوالات مختلف روبرو نمی‌شوید، موضوع خودتان را روشن کنید، و منسجم و یکپارچه حرف هایتان را به اتمام برسانید.

دوستانه رفتار کنید!

صمیمیت در گفتار و رفتار شما، باعث می‌شود یک ارتباط موثر برقرار نمایید، شاید یکی از اصل های داشتن یک ارتباط موثر نیز همین باشد، هنگامیکه شما با مخاطبان خود که می‌توانند مشتریان، خانواده و یا تیم کاری باشد، دوستانه مذاکره می کنید، جوی که شکل می‌گیرد بر یک پایه دوستانه خواهد بود و افراد سعی می‌کنند در هر شرایطی آنچه که به نفع همه است را انتخاب و اجرا نمایند، از این رو اگر قصد دارید، ارتباط موثری برقرار نمایید و مشتریان را متقاعد کنید که به پیشنهاد شما واکنش مثبت نشان دهند سعی کنید در حد خیلی خوبی تاثیرگذار باشید تا  بتوانید همه چیز آنطور که شما را راضی میکند باشد. امیداوریم از مطالب گفته شده بهره مند شده باشید. از همراهی شما تا پایان این مقاله سپاسگزاریم.

استراتژی مهم در مذاکره

ما در دنیایی زندگی می کنیم که تقریبا برای بدست آوردن هر چیزی، بایستی یک ارتباط هر چند کوچک برقرار کنیم، حال فرض کنید، شما به عنوان یک مدیر برتر شرکت، بایستی در طول یک ماه، دو الی سه مذاکره ی مهم را برقرار نمایید. چرا که رشد و پیشرفت شرکت خود را در موفقیت آن مذاکره ها می بینید، از این رو تمام تمرکز شما بر روی چگونه داشتن یک مذاکره موفق خواهد بود. مذاکره مهم است و از همه مهمتر چگونه برپایی آن است که در نهایت می تواند به شما احساس امنیت و پیروزی بدهد. برای پیروزی در یک مذاکره عوامل تاثیرگذار متعددی وجود دارند، که هر یک به نوبه خود در به ثمر رسیدن تلاش هایتان اهمیت ویژه ای را دارند، این نکات می تواند از یک لبخند پر قدرت در ابتدای مذاکره شروع شود تا یک برنامه ریزی منسجم که افراد طرف مقابلتان با دیدن آنها به نوعی، به شما اعتماد لازم را برای بستن قرارداد داشته باشند. ما نیز بر اساس اهمیت این موضوع، برآن شدیم تا بهترین نکته ها را در قالب 5 استراتژی مهم در مذاکره برایتان ارائه دهیم. پیشنهاد ما به شما اینست با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا هر آنچه که مربوط به داشتن یک مذاکره مهم می باشد را بیاموزید و به هدفتان برسید.

1- برنامه ریزی داشته باشید!
اولین استراتژی مهم شما در یک مذاکره موفق این است که از اول تا انتهای موضوع و هدف خود را بدانید و به آن مسلط باشید. بری اینکار، شما به یک سیستم و یا حتی به یک دفترچه نیازمندید تا پله پله ی موارد قابل بحث در مذاکره را برای خود ترسیم کنید، آنگاه بایستی هر آنچه را که می نویسید با دلیل و مدرک برای خودتان به اثبات برسانید، آیا می دانید هر چقدر به موضوعات خودتان به شیوه ای غیر مستقیم، مسلط باشید، تا چه حد مثمر ثمر خواهد بود؟! منظورمان اینست که هر یک از مراحلی که قرار است به طرف مقابل بگویید را خارج از چارچوب نوشتاری عنوان نمایید. مثلا برای شروع حتما از گفتن یک داستان شروع کنید. حرفهایتان را در همین سبک به مخاطب بگویید و در میان داستان، به کیفیت و مزایایی که محصول شما می تواند برای آن افراد داشته باشند را عنوان کنید. شک نکنید که سوالات آنها در مورد محصول شما به میان می آید و دیگر مسیر گفتگوها به همان لاینی خواهد آمد که هدف شما بوده است.

2- اشتباه خود را بپذیرید ولی کوتاه نیایید!
انسان‌ها همیشه اشتباه می‌کنند، حال شما نیز ممکن است در حین مذاکره ناگهان دچار اشتباهی شوید، اصلا مهم نیست، هر چقدر که یک مدیر موفقی باشید و هر چقدر که یک سخنران حرفه‌ای باشید، باز امکان اشتباه وجود دارد، منتها بایستی خیلی هوشمندانه آن را اصلاحش کنید و با تعریف یک موضوع جالب و خنده دار، ذهن افراد را دوباره به مسیر موردنظر خودتان بکشید.

3- معجزه ی ابراز احساسات را دست کم نگیرید!
برای داشتن موفقیت‌های بزرگ بایستی صادقانه ولی زیرکانه، احساسات خود را بیان کنید، باید بتوانید از پس هر سوالی از جانب مخاطب بربیایید تا به همه چیز اشراف داشته باشید، سعی کنید برای اینکه یک مذاکره حرفه‌ای را پشت سر بگذارید، خودتان را جای طرف مقابل بگذارید، صمیمانه رفتار کنید ولی حرفهایتان را قاطعانه عنوان کنید تا هم به شما احساس نزدیکی داشته باشند و هم روی حرف ها و پیشنهادات شما حساب کنند.

4- سخنرانی را تمرین کنید!
سخنرانی را می‌توان با تکنیک‌های موثر و کارآمد فرا گرفت، استعداد شاید تنها 10 درصد را تشکیل دهد ولی چیزی که موثر است، اینست که بتوانید با تمرین کردن، راه و روش یک مذاکره و سخنرانی موفق را بیاموزید تا بتوانید به راحتی به تمام اهداف خود دست یابید.

 

5- دیگران را به روش موثر متقاعد کنید!
از جمله کار مهمی که باید انجام دهید، در کنار رعایت تمام نکات بالا، این است که بتوانید از هر راهی که شده ذهن افراد را بدست خود گیرید و با سخنانی محکم و با دلیل و منطق، آنها را نسبت به پیشنهادی که دارید متقاعد سازید. گاهی اوقات میبینید که مخاطب شما در فکر و نگرانی موضوع جانبی دیگری است که تا آن برایش حل نشود، نمی‌تواند به پیشنهاد شما فکر کند، از این رو بایستی آنقدر باهوش باشید که با یک تکنیک هوشمندانه هم ذهنیت او را از آن نگرانی خلاص سازید و هم به هدف خودتان برسید. از این رو سعی کنید به هر نحوی که شده با برقراری یک ارتباط درست و اصولی، دیگران را به روش های معقول متقاعد سازید.
کلام آخر
داشتن یک مذاکره موفق، مستلزم رعایت این 5 استراتژی مهم و ضروری می باشد که شما بایستی با عمل به این موارد یک ارتباط و مذاکره موفق را پشت سر بگذارید و به هدفتان برسید. از اینکه تا این بخش از مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

اصول متقاعد سازی-تایید اجتماعی

در این مقاله در نظر دارم به صورت ساده و خلاصه به اصل تایید اجتماعی در متقاعد سازی بپردازم.

یادم می آید روزی با یکی از دوستان در یکی از شهرها دنبال کبابی خوب بودیم و با ماشین چند خیابان را زیر و رو کردیم . تا اینکه از یکی از کاسبهای قدیمی منطقه آدرس یک چلو کبابی خوب را گرفتیم .

در مسیر رفت  ناگهان متوجه یک مغازه کبابی شدیم که ازدحام زیادی داشت . دوستم گفت بیا پایین که پیدایش کردیم . من گفتم این با آدرسی که گرفتیم متفاوت است.

دوستم گفت مردم الکی اینجا جمع نشده اند.

این یعنی همان تایید اجتماعی

 

متقاعد سازی چیست؟

 

همانطور که قبلا هم اشاره کردم متقاعد سازی یعنی اینکه شخص دلایل کافی برای انجام یک کار را داشته باشد .

این کار میتواند خرید یک کالا , دوست داشتن یک نفر, ریسک کردن و یا حتی از بین بردن خود باشد.

نکته اینجاست که تنها مرجع تایید منطقی و درست بودن این دلایل خود فرد در همان زمان و همان شرایط است.

چرا که در اکثر مواقع ممکن است تصمیمی که فرد میگیرد از نظر دیگران و حتی خود شخص در آینده و در شرایط دیگر درست نبوده باشد.

با این توضیحات سراغ بحث تایید اجتماعی می رویم.

در همین رابطه مطالعه کنید مقاله یاصول متقاعد سازی-الگوهای ذهنی

تایید اجتماعی چیست؟

یکی از دلایل کاربردی و بسیار قوی, در اقناع شدن اشخاص و متقاعد شدن آنها برای انجام یک کار , اصل تایید اجتماعی است.

به صورت ساده این اصل یعنی : ما وقتی میبینیم دیگران یک کار را انجام می دهند, ممکن است حتی بدون اینکه دلیلش را بدانیم ,آن کار را انجام دهیم.

 

 

فیلم جالب درباره تایید اجتماعی

در اینجا شما را به دیدن این فیلم کوتاه در رابطه با اصل تایید اجتماعی و متقاعد سازی جلب می کنم.

توضیح اینکه, در ابتدا همه اشخاص که در صحنه حضور دارند غیر از اون خانوم لباس بنقش خودی هستند و بهشون گفته شده با شنیدن صدای بوق از جا بلند شوند.

اون خانوم کم کم با همه همراه میشه بدون اینکه بدونه چرا؟

در مرحله ی بعد تمام اشخاصی که خودی بودند یکی یکی از صحنه خارج میشوند .

حتی  زمانی که خود اون خانوم تنها میشه باز هم از جاش بلند میشه.

در مرحله ی بعد اشخاص جدیدی وارد میشوند که مثل اون خانم از جیزی خبر ندارند . ولی آنها هم یکی یکی متقاعد میشوند که با شنیدن صدای بوق از جا بلند شوند.

این موضوع چند علت دارد:

 • همانطور که بارها گفته ام کار مغز ما حفظ بقا و کنترل مصرف انرژی است . وقتی عده ای کاری را انجام می دهند, بهترین و سریعترین ملاک برایتصمیم گیری  ذهن ماست تا بدون بررسی علت و جوانب مختلف آن کار را انجام بدهد.

چون دیگران آن کار را انجام داده اند و در ظاهر مشکلی هم در کار نیست.

 • ترجیحات اصلی ما دنبال جمع بودن است و از اینکه تنها باشیم فراری هستیم . در کل همرنگ جماعت بودن به ما احساس خوبی می دهد.

و معمولا همیشه ما را به همرنگ جماعت بودن  توصیه کرده اند.

خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت باش

 

 • ما اصولا دوست نداریم اگر کار اشتباهی انجام می دهیم در سرخوردگی آن کار تنها باشیم. به عبارتی تنها احمق این دنیا بودن حس خوبی ندارد!

پس اگر از دیگران تقلید کنیم و آنها هم اشتباه کرده باشند لااقل همه گی با هم احمق هستیم و این از درد اشتباه کردن می کاهد.

 • تحقیق و بررسی , قضاوت و انتخاب کردن و  در دنیای پر رمز و راز , شلوغ و با فرصتهای کم , کار بسیار سختی است .پس دنبال جمع رفتن کاری می کند که ما به قضاوت و تحقیق دیگران ارزش می دهیم . و میگوییم حتما اینها تحقیق کرده اند و امکان ندارد این همه آدم اشتباه کنند.
 • وقتی شرایط مبهم و نا آشناست و عدم اطمینان وجود دارد ما تمایل بیشتری داریم تا عملکرد دیگران را قبول کنیم و آنرا درست بدانیم و به نحوی به تایید احتماعی پناه می بریم.

 

 

در همین رابطه مطالعه کنید مقاله یمتقاعد سازی و شکست خاموش در مذاکرات

برای مثال:

یک فیلم کمدی را در نظر بگیرید که در دقایق محتلف فیلم صدای خنده پخش می شود .

اگر صدای فیلم را قطع کنید احتمالا خیلی کمتر از وقتی که صدای خنده پخش می شود خواهید خندید.

چون صدای خنده تماشاچیان احتمالی , با اینکه احتمالا می دانیم خنده شان هیج ربطی به این فیلم ندارد, این مطلب را برا ی ذهن ما تداعی میکند که:

وقتی اینهمه آدم به این قسمت از فیلم می خندند پس حتما باید  صحنه ی خنده داری باشد.

صفها هم به نوعی تداعی کننده ی اصل تایید احتماعی هستند.

هرجا که صفی باشد یا ازدحامی صورت گرفته باشد ما حساس تر هستیم که ببینیم چه اتفاقی افتاده .

حتی اگر هیج اتفاقی نبافتاده باشد .

ترافیک سنگین اتوبانها بیانگر همین مطلب است .

بعضی اوقات حتی بعد از تمام شدن موضوع هم ,عده ای سزعت خود را کم میکنند که ببینند چه خبر است .

چون چند نفر قبلا سرعت خود را کم کرده اند و میخواستند ببینند چه خبر است!

اکثر متکدیان و گدایان به مرور یاد گرفته اند که, باید در کاسه ی گدایی خود همیشه مقداری پول وجود داشته باشد . می دانید چرا؟

با توجه به موارد بالا احتمالا اکنون می دانید که:

وقتی شما میبینید قبل از شما هم مردم دیگری به آن شخص پول پرداخت کرده اند بیشتر متقاعد می شوید که به او کمک کنید.

برخی رستورانها و فروشگاهها در روزهای اول افتتاح خود از اشخاصی می خواهند که به صورت رایگان از محصولات آنها استفاده کنند .

تا این این مطلب را القا کنند که اینجا فروشگاه خوبی است که دیگران به این فروشگاه مراجعه می کنند.

در همین رابطه مطالعه کنید مقاله ی۱۰ مهارت لازم برای فروشندگان در فروش

فواید اصل تایید اجتماعی

کمک گرفتن از این اصل فواید زیادی برای ما دارد.

در مثال کبابی خوب, اگر کسی غذای بدی داشته باشد اصولا انقدر مشتری نخواهد داشت.

پس شما با اطمینان از اینکه اکثر مردم برای غذای خوب به این کبابی مراجعه کرده اند ,اقدام به خرید می کنید و معمولا هم این حساب و کتاب جواب می دهد.

 

در بسیاری موارد رعایت این اصل جان مارا نجات می دهد .

مثلا وقتی به دریا برای شنا کردن می روید . احتمالا در ساحلی که اشخاص دیگری در آنجا شنا می کنند, خطر کمتر از جایی است که ,هیچ کس در آنجا شنا نمی کند.

حتی اگر ۱۰۰ نفر در ساحل نشسته باشند ولی کسی در حال شنا نباشد احتمالا ریسک شنا در این منطقه بیشتر است .

چون از خود میپرسیم چرا کسی اینجا شنا نمی کند ؟ حتما مساله ای هست.

 

یا در مواقعی که همه از یک خطر فرار می کنند ,ما هم مثل همه بدون اینکه بدانیم دلیل چیست فرار می کنیم .

و ممکن است این فرار بی دلیل جان ما را نجات دهد.

 

تاثیر چند برابری اصل تایید اجتماعی

اثر بخشی این اصل زمانی بیشتر می شود که تعداد کسانی که آن مطلب را قبول دارند بیشتر شود.

وقتی ۱۰ نفر به جای ۲ نفر به شما بگویند که فلان محصول خوب نیست احتمال کمتری وجود دارد که شما آن محصول را تهیه کنید.

 

یک خاطره ی جالب :

در ماه محرم یکی از سالها با دوست دیگری در یکی از خیابانهای شهر دنبال آدرسی می گشتیم .

دوستم متوجه جمعیتی مقابل درب یک خانه شد و گفت اینجا حتما نذری می دهند . گفتم اگر گرسنه هستی یا هوس کردی می خواهی نگه دارم ؟

گفت نه برو فعلا.

تا اینکه کمی بالاتر مقابل درب یک خانه ی دیگر ,که جمعیت زیادی ایستاده بودند با عجله گفت نگه دار .

گفتم چرا؟ تو که غذا نمی خواستی.

گفت اینجا یا غذایش بهتر است یا کباب میدهند که انقدر شلوغ است. در هر دو حالت حیف است که از دستمان برود.

متقاعد سازی

تاثیر بر تصمیم

وقتی ما جمعیت زیادی میبینیم که دارند کاری را انجام می دهند ناخودآگاه خودمان را قانع می کنیم که آن کار خوب است.

و حتی اگر قبلا تصمیمی هم به انجام آن کار نداشته باشیم حالا دیگر راغب هستیم که آن کار را انجام دهیم.

اگر در فروشگاههای زنجیره ای دقت کرده باشید , محصولاتی را حراج فوق العاده زده اند .

کوهی از آن محصول را روی هم ریخته اند (که این خود اصل دیگری از متقاعد سازی را در بر می گیرد که در مقاله ی دیگری به آن می پردازم ) و خریدارانی که این کالا اصلا در لیست خریدشان نبوده, اقدام به خرید می کنند.

و همین خرید عده ای از مردم باعث هجوم دیگران می شود که این باز هم دیگران را جذب می کند و همجنان که کسانی برای خرید اقدام می کنند افراد دیگری هم به آنها ملحق می شوند.

 

مضرات اصل تایید اجتماعی

مضرات این اصل را در متقاعد سازی نباید از یاد ببریم .

گاهی اوقات اصل تایید اجتماعی منجر به پدیده ی جهل اجتماعی می شود .

توضیح پدیده ی جهل اجتماعی و اصل تایید اجتماعی بسیار گسترده است و در آینده و در مقاله های دیگر به جنبه های دیگری از آن خواهم پرداخت.

ولی همین الان فکر کنید کجا اصل تایید اجتماعی باعث شده شما کاری را انجام دهید , انتخاب کنید یا قضاوتی داشته باشید؟

لطفا اگر چنین تجربیاتی دارید در پایین همین پست با من به اشتراک بگذارید.

 

در همینجا هم اصل تایید اجتماعی کار می کند.

کافیست شما زمانی که به این پست مراجعه می کنید ببینید ۱۰ نفر قبل از شما نظر خود را اعلام کرده اند .

احتمالا شما بیشتر تمایل خواهید داشت که نظر خود را اعلام کنید.

میگویید نه ؟! امتحان کنید.

 

اصول متقاعد سازی – الگوی ذهنی

اصول متقاعد سازی – الگوی ذهنی شرکتهای بزرگ و برندها همیشه در حال  استفاده از اصول متقاعد سازی و ساخت الگوهای ذهنی برای ما هستند.

وقتی به یک فروشگاه می روید و همیشه از بین چندین نام ماکارونی ناخودآگاه یکی را انتخاب می کینید, آن شرکت یا برند موفق شده الگوی ذهنی شما را بسازد یا تغییر دهد که ماکارونی خوب یعنی من!

چند وقت پیش وقتی با همسرم برای خرید به یک فروشگاه زنجیره ای رفته بودیم طبق عادت وقتی به قفسه ی ماکارونی ها رفتیم , من همان همیشگی را برداشتم . ولی همسرم سریع ماکارونی را از سبد خرید برداشت و گفت این یکی بهتره !

گفتم چرا ؟

گفت چون آرد سمولینا داره و چند دقیقه ای در مورد آرد سمولینا توضیح داد!

آن شرکت توانسته بود همسر من را متقاعد کند که بجای ماکارونی که همیشه میخریدیم و از خوشمزگی آن لذت میبردیم صرف نظر کنیم!

و این الگوی ذهنی ما را درباره ماکارونی تغییر داد. همسرم به خاطر سمولینا! و من به خاطر همسرم.

ذهن ما بر اساس مکانیزم خودسازمان دهنده عمل می کند یعنی بر اساس اطلاعات و درکی که از گذشته در آن ذخیره شده، اطلاعات جدید را پردازش می کند.

یعنی وقتی که با موضوع جدیدی روبرو می شویم، ذهن ما آن را بر اساس تجربیات و ادراک گذشته، تفسیر می کند. این را الگوی ذهنی (Mental Model) می گویند.

 

برای ایجاد یک الگو ما باید متقاعد شویم.

متقاعد شدن یعنی اینکه, بخواهیم کاری را انجام دهیم .

نتیجه نهایی متقاعد شدن و متقاعد کردن انجام شدن یک کار یا فعالیت است.

 

در همین رابطه مطالعه کنید متقاعد سازی و شکست خاموش در مذاکره

هر انسانی برای متقاعد شدن نیاز به دلیل دارد هیچ فعالیتی در طول روز نیست که ما بدون دلیل انجام بدهیم.

شاید با این حرف من مخالف باشید ولی عجله نکنید تا توضیح بدهم.

مغز ما برای انجامم هر کاری نیاز به دلیل دارد چون کار مغز در درجه ی اول حفظ بقاست و پایین آوردن مصرف انرژی است.

و هر کاری که انجام میدهیم باید دلیلی داشته باشد تا مغر دستورات لازم برای صرف انرژِ برای آنرا صادر کند .

مساله اینجاست که مغز ما برای پایین آوردن مصرف انرژی اکثرفعالیت های ما را برای علت های از پیش تعیین شده انجام می دهد و به صورت یک الگو در می آورد تا در شرایط مشابه بتواند تصمیم بگیرد که چکار کند.

چون تجزیه و تحلیل هر باره ی مسائل روزانه  در این دنیای پیچیده و با مسائل جدید روزمره و حواس پرتی و گرفتاریهای مختلف و غیره بسیار زمان بر است و انرژی زیادی طلب می کند.

به همین علت تغییر الگو و ساختار شکنی گاهی بسیار سخت است و شاید همراه خود درد و زحمت و تبعات داشته باشد.

بگزارید برای روشن شدن موضوع مثالی بزنم.

آیا شما هر وقت که مسواک میزنید به دلیل آن فکر می کنید؟

یکبار با خودتان طی کردید که مسواک زدن برای سلامتی دندانها لازم است و به همین دلیل هر روز مسواک میزنید بدون اینکه هربار دلیل آنرا با خود مرور کنید.

حالا اگر بخواهید تصمیم بگیرید مسواک نزنید در ابتدا بسیار سخت است که باور و الگوی ذهنی خود را تغییر دهید و اذیت می شوید.

برعکس اگر اعتقادی به مسواک زدن نداشته اید! و حالا بخواهید تصمیم بگیرید که مسواک زدن را شروع کنید باز هم برای شما سخت است و اوایل بسیار اذیت خواهید شد.

کلا تغییر بسته به شرایط می تواند بسیار سخت و فرسایشی باشد.

آیا هر روز به دلیل اینکه چرا کار می کنید فکر می کنید؟

یک روز برای امرار معاش تشکیل خانواده یا هر علت دیگری شروع به کار کرده ایم ولی حالا هر روز تقریبا بدون اینکه چرا ؟ به سر کار میرویم و بر می گردیم . چون یکبار این الگو در مغز حک شده که باید کار کرد.

آیا هر وقت که یک میوه را میخورید به دلیلش فکر می کنید؟

از زمان بچگی در ذهن ما شکل گرفته که میوه برای سلامتی مفید است و به همین دلیل میوه میخوریم .

 

مطمئنم همین حالا صدها مثال بهتر از مثالهای من در ذهن شما نقش بسته که اگر دوست داشتید از طریق همین صفحه با من به اشتراک بگزارید.

 

دلیل یعنی همه جیز , همه چیز یعنی دلیل

پس تا اینجا متوجه شدیم تمام حرکات و فغالیتهای ما از صبح تا شب دارای دلیل است.

ولی منظور من ابدا این نیست که همه ی دلایل منطقی هستند .

ما توسط محیط پیرامون خود و دیگران برای خود دلیل می سازیم که کارها را انجام دهیم.

همجنین در زمان نوزادی متقاعد شدن بسیار به رشد ما کمک می کند .

ما برای استفاده از منابع بیشتر و بهتر متوحه میشویم که باید حرف بزنیم باید با تمام سختی راه برویم باید با دیگران دوست بشویم باید برای خواسته های خود بجنگیم و باید زندگی کنیم.

 

دلیل برای مردن یا دلیل برای زندگی!

کسانی که اقدام به خودکشی میکنند یا نتوانستند خود را برای ادامه زندگی متقاعد کنند و دلیلی بیاورند یا برای اقدام به خودکشی متقاعد شده اند و دلایلی داشته اند .

ممکن است این دلایل از نظر خودشان کافی منطقی و اقناع کننده بوده باشد و حتی از نظر بعضی دیگران.

ما برای انجام دادن کارها دلیل می خواهیم و همچنین برای انجام ندادن آنها.

 

اینکه یک دلیل درست است یا نه بستگی به شرایز زیادی دارد و تقریبا درست یا غلط بودن یک علت و یا یک تصمیم نسبی است.

عوامل بسیار زیادی بر تصمیم گیری و متقاعد شدن ما تاثیر دارد.

 

فرمول کلی تصمیم گیری اینست که ما:

در مرحله اول اطلاعاتی بدست می آوریم.

در مرحله دوم اطلاعات را نسبت به خود بررسی می کنیم .

و در مرحله سوم نتیجه میگیریم که با توجه به این اطلاعات و شرایط چه واکنشی انجام دهیم.

ساده ترین مثال این قضیه خرید کردن است.

 

در همین رابطه مطالعه کنید۱۰ مهارت لازم در مذاکره برای فروشندگان

چگونه تصمیم به خرید می گیریم؟

ما در فروشگاه ابتدا اطلاعات محصول را میبینیم مثل قیمت وزن اندازه شرایط فروش و …

بعد درمرحله ی دوم شرایط خودمات را میسنجیم :آیا من این را لازم دارم؟ آیا من این را دوست دارم؟ آیا شرایط خرید این را دارم؟ آیا از خرید این لذت میبرم؟ و .. .

سپس در مرحله آخر تصمیم میگیریم با این اطلاعات وشرایط چه کنیم.بخریم یا نخریم؟

 

توجه کنید که ممکن است تمام این روند در کسری از ثانیه انجام شود.

همانطور که گفتم اگر از قبل سابقه ای از خرید این محصول در ذهن ما باشد و قبلا دلایلش را مرور کرده باشیم .

و تصمیمی گرفته باشیم مغز به آن الگو رجوع می کند و در سریعترین زمان این پیام صادر میشود که بخر!

 

مثلا شما در مواجهه با یک خوراکی جدید و نا آشنا مدتی طول میکشد تا برانداز کنید و دلیل بیاورید که آنرا بخرید .

چون هنوز نمیدانید خوشمزه است یا نه ؟ به پولش می ارزد یا نه ؟

 

پس به دلیل دیگری نیاز دارید .

این دلیل می تواند این باشد که بسته بندی محصول توجه شما را جلب کرده و شما برای ارضای حس کنجکاوی محصول را می خرید.

یا میبینید که دیگران خریده اند و شما این احساس که از دیگران عقب نمانید و یا اینکه حتما چیز خوبی است که دیگران خریده اند اقدام به تهیه آن خوراکی می کینید.

برای تصمیم گیری ممکن است صدها الگوی ذهنی فعال شوند که در اینجا من فقط به دو مورد اشاره میکنم:

در دلیل اول یعنی بسته بندی شما این الگو را دارید که هر وقت حس کنجکاوی خود را دنبال کردید حس خوبی داشته اید.

در دلیل دوم یعنی خرید همه شما احتمالا این الگو را داشته اید که وقتی همه میخرند خوب است اگر هم بد بود در این حماقت و رکب خوردن من تنها نیستم واین تا حدودی خیالم را راحت می کند.

 

 دلایل همیشه وجود دارند.

در همین رابطه مطالعه کنیدکارگاه آموزش رازهای متقاعد سازی و تاثیر بر دیگران

 

و فرمول تصمیم گیری به صورت مختصر شد :

دریافت اطلاعات + بررسی اطلاعات = نتیجه و تصمیم گیری

 

چقدر دلیل نیاز داریم؟

ما ممکن است گاهی اوقات با یک دلیل دست به اقدام بزنیم و گاهی صدها دلیل لازم است تا حرکتی انجام شود و به همین ترتیب متقاعد شدن و یا متقاعد کردن گاهی آسان و گاهی بسیار سخت است.

سختی کار وقتی بیشتر مشهود می شود که متوجه شویم انسانها از قدرت ادراک و اطلاعات مساوی و یکسانی نیز برخوردار نیستند.

مثلا وقتی برای شخصی دلیل بیاوریم که آموزش به موفقیت شما کمک می کند.

با توجه به فرمول بالا شخص برای اینکه اقدام به حرکت و آموزش دیدن کند ابتدا باید اطلاعاتی از آموزش داشته باشد .

سپس درک درستی از موفقیت پیدا کند در مرحله بعد با خود سبک سنگین گند گه آیا این اطلاعات درست است؟

و آیا به درد من میخورد؟ آیا من میخواهم موفق شوم ؟ آیا به زحمتش می ارزد ؟

اگر جواب این سوالها را پیدا کند تازه اول خط است.

متقاعد سازی

تصویر بالا متعلق به یکی از اشعار جناب مولوی است که داستانی را نقل میکند که در آن عده ای که تا کنون فیل ندیده بودند را در اتاق تاریکی که در آن یک فیل بود انداختند و هرکس به یکی از اجزای فیل دست مسی کشید و چیزی میگفت .

یکی دست به خرطوم زد و گفت این ناودان است . یکی دست به پای فیل زد و کفت این ستون است و الی آخر.

برای مطالعه داستان از طریق ویکی پدیاکلیک کنید

 

چون آموزش و موفقیت در ذهن او ممکن است با معنی آموزش و موفقیت در ذهن شما متفاوت باشد .

یعنی ممکن است برداشت او از آموزش کتاب خواندن باشد و شما منظورتان تمرین های عملی باشد

مکن است برداشت او تحصیلات آکادمیک باشد و برداشت شما استفاده از تجربیات دیگران.

در مورد موفقیت هم وضع همینطور است.

در اینجا همانطور که گفتم ساخت الگوی ذهنی بسیار موثر است.

یعنی اگر قبلا به هر علتی آموزشی دیده باشد و برای شخص موثر بوده باشد راحت تر و سریعتر تصمیم میگیرد که آیا برای آموزش دیدن اقدام کند یا خیر ؟

و همچنین شخصی که میخواهد او را برای آموزش دیدن متقاعد کند کار راحت تری دارد چون در مسیر الگوهای ذهنی فرد حرکت کرده است و ممکن است مخاطب با یک پیامک یا یک تصویر متقاعد شود که آموزش ببیند.

به همین علت ساخت الگوهای ذهنی درست اهمیت زیادی دارد.

 

 

 

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر چیست؟

به نظر من انسان چیزی جز ارتباطاتش نیست. و انسانی موفق و شاد است که ارتباط موثر با دیگران برقرار گند.  یه لحظه تجسم کنید که با دیگران  ارتباط ندارید و نباید با شخصی حرف بزنید !

اصلا تصورش هم سخت است .

ما تمام نیازهای زندگی خود را از طریق ارتباطات تامین می کنیم .

مثلا نیاز به بقا و نیاز به بودن و دیده شدن که به نظر بسیاری از دانشمندان نیاز به دیده شده مهمترین نیاز بشر است که تمام نیازهای کا را تحت تاثیر قرار می دهد.

در صورتی که نتوانیم با انسانها و جهان ارتباط برقرار کنیم احتمالا سهم زیادی از شادی , رفاه و خوشبختی در دنیا نخواهیم برد.

برای شروع بهتر است تعریفی از ارتباط داشته باشیم .

البته تغریفهای زیادی از ارتباط موجود است که تقریبا همه ی آنها در چند جمله ی زیر خلاصه شده است.

تغریف ارتباط :

 •  ارتباط فرآیندی است آگاهانه یا نا آگاهانه ،خواسته یا نا خواسته که از طریق آن احساسات و نظرات به شکل پیام هایی کلامی  یا غیر کلامی,دریافت یا ارسال می گردد و به نحوی ادراک می شوند.
 •  ارتباط عبارت است از فرآیند انتقال و تبادل افکار، اندیشه ها، احساسات و عقاید افراد با استفاده از علایم ونماد های مناسب به منظور تأثیر،کنترل وهدایت یکدیگر.
 • معمولا تبادل پیام به صورت رفت و برگشتی می باشد . یعنی یک یا چند پیام میفرستیم و یک یا چند پیام می گیریم.
 • ارتباط معمولا ۳ رکن اصلی دارد : ۱- انتقال دهنده پیام ۲- گیرنده ی پیام ۳- خود پیام

تعریف ارتباط در ویکی پدیا

 

 

تعریف ارتباط موثر:

رابطه ای که طرفین در آن پیامها را به طور کامل و با حد اکثر دقت ممکن دریافت و درک می کنند.

در مرحله ی اول مسئولیت انتقال پیام به عهده ی طرف اول است.

یعنی باید با بررسی شرایط و مشخصات و درک موقعیت مکانی و زمانی با بهره گیری از بهترین ابزار پیام را منتقل کند.

تا گیرنده ی پیام بتواند به راحتی پیام را درک کند تا پاسخ مناسب به آن بدهد.

ولی همه ی ما به عنوان گیرندگان پیام هم وظیفه داریم تا برای درک و فهم پیام سعی کنیم .

یعنی در صورتی که انتقال دهنده تمام سعی خود را بکند ولی ما تمایلی به دریافت پیام نداشته باشیم یا حتی تمام سعی خود را بکنیم که پیام را دریافت نکنیم , ارتباز برقرار نخواهد شد.

چه برسد به ارتباط موثر!

ضمنا هر زمان و شرایطی شیوه و نحوه ی ارتباط خود را می طلبد و بسته به نوع فرهنگ و هنجارهای اجتماعی روشهای ارتباطی متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال و برای به خاطر سپاری به یاد بیاورید زمانی که ارتباطات اینترنتی به شکل دایال آپ بود و مراحل دشوار اتصال به اینترنت ولی اکنون…

ارتباط موثر آسان نیست!

به همین علت است که ارتباط و مهارت ارتباطی، بر خلاف آنچه در نگاه نخست به نظر می‌رسد کار ساده‌ای نیست.

در حقیقت اگر بخواهیم کمی دقیق تر به مسئله نگاه کنیم:

ما در ارتباط موثر می خواهیم قسمتی از اطلاعات مغز خود را به مغز شخص دیگری در مکان دیگر و با شرایط دیگر منتقل کنیم تا اطلاعات مغز او را تغییز دهیم.

با توجه به متغیرهای زیاد اطمینان از اینکه آنچه گه به طرف مقابل منتقل میشود دقیقا همان چیزی بوده که ما می خواستیم ,بسیار دشوار است.

و برای اینکار از ابزارهای کلامی و غیرکلامی استفاده می‌کنیم و امیدواریم آنچه در ذهن ما نقش بسته است، به همان شکل در ذهن طرف مقابل ثبت شود.

 

 اهمیت ارتباط موثر

تقریبا اهمیت ارتباط موثر از مطالب بالا مشخص است .

ولی بطور خلاصه اگر ما میخواهیم:

 • با صرف انرژی کمتر بتوانیم بیشتر نظر و خواسته های خود را به دیگران بفهمانیم
 •  بهتر و رودتر نتیجه بگیریم
 •  دیگران هم بدانند چرا این کار را می کنند
 • دیگران احساس رضایت داشته باشند 
 • و…

 

شیوه های مختلف ارتباطی

 کلامی مثل : مذاکره, سخنرانی , نوشتن

غیر کلامی مثل استفاده از حرکات و  زیان بدن , استفاده از تصویر ,محیط

 

اکثر انسانها از هر دو روش در برقراری ارتباط استفاده می کنند .

ولی امکان دارد در یکی ضعیف تر و در دیگری قوی تر عمل کنند.

 

سطح ادراک

با توجه به تفاوت در سطج ادراک تمام انسانها و انتراعی بودن بسیاری از مفاهیم برقراری ارتباط موثر ماندگار کار آسوده ای نیست.

به همین علت شناخت مخاطب ,موقعیت‌شناسی و تیز حسی و آگاهی بالا برای برقراری ارتباط بسیار مهم و ضروری است.

ممکن است ما مطلبی را در جایی به مخاطب بگوییم و از ما نپذیرد ولی در جای دیگر با آغوش باز بپذیرد.

مثلا درخواست آب در بیابان از کسی یا دریافت آب از همان شخص در شهر!

با این وجود هرچه که ما بیشتر ارتباط برقرار کنیم بیشتر به این مهارت مسلط می شویم .

 

حواسمان باشد به برونگراها و درونگراها

در مواجهه با افراد درونگرا حراف نباشید .

چون این افراد انرژی خود را از خلوت و سکوت می گیرند و برای تصمیم گیری نیاز به فرصت و بررسی موضوع در خلوت خود دارند

بعضی اوقات برونگراها احساس می کنند شخص مقابل حرف او را متوجه نشده و برای شیر فهم کردن او مطلب را چندین بار توضیح می دهند .

در صورتی که همانطور که گفته شد افراد درونگرا نیاز به زمان دارند .

و این ربطی به سطج ادراک و فهم طرف مقابل ندارد

ارتباط موثر

روش هایی برای برقراری ارتباط موثر

در همین رابطه مطالعه کنید : دوره ی غیر حضوری ۷ تکنیک ارتباط موثر

 • احترام و ارزش برای طرف مقابل

وقتی ما برای شخصی ارزش و احترام قائل باشیم به رفتار و گفتار خود بیشتر  توجه می کنیم.

و همین امر باعث انتقال احساس اهمیت به شخص مقابل می شود و اولین گام در برقراری ارتباط موثر همین مسئله است.

 

 • خوب بشنوید

اگر ما خوب نشنویم نمیدانیم طرف مقابل چه می خواهد و نمی فهمیم چه بگوییم که به برقراری ارتباط کمک کند . به همین سادگی!

 

 •  مذاکره کنید یا عامیانه تر اینکه حرف بزنید 

یکی از مهمترین راههای برقراری ارتباط است و تا حرف تزنید چیامی منتقل نخواهد شد .

اگر از چیزی خوشتان می آید یا آنرا نمی خواهید حرف بزنید و بگزارید دیگران هم بدانند در ذهن و دل شما چه می گذرد.

در همین رابطه مطالعه کنید :مقاله ی چگونه با دیگران صجبت کنیم؟

 •  سوال بپرسید

سوال پرسیدن گلید اصلی فهم و درک خواسته ی طرف مقابل است . با سوالات خوب بهتر و سریعتر به ارتباز موثر نزدیک می شوید.

بعضی اوقات مخاطب در جواب به سوال شما مسائلی را مطرح می کند که شاید خودش تا مدتها از آن ناآگاه بوده است.

 

 • منعطف باشید

اجازه بدهید کمی هم از حال خوب و احساس لذت برقرای ارتباط خوب نصیب طرف مقابل شود .

به دیگران سخت نگیرید و فکر نکنید همیشه باید ۱۰۰% همه چیز مطابق میل شما باشد تا راضی شوید.

 

 • به ارتباط غیرکلامی بها بدهید

قسمت اعظمی از اطلاعات از طرق غیز کلامی منتقل میشوند .

شما بدون اینکه بدانید با بدن خود در حال انتقال اطلاعات به دیگران هستید .

رادارهای دیگران به صورت خود آگاه یا ناخودآگاه در حال اسکن وضعیت شماست .

مثلا اینکه کسی حالش خوب است یا نه از حرکاتش پیداست .

حتما  برای شما هم اتفاق افتاده که به شخصی میگویید چی شده انگار حالت خوب نیست و او می گوید : نه چیزی نیست.

ولی شما مطمئنید که چیزی شده است.

 

 • بیان احساسات

در اکثر مواقع بیان احساساتتان در لحظه به برقراری ارتباط خوب و با کیفیت کمک می کند. اینکه دیگران بدانند شما چه احساسی دارید به آنها هم حس خوبی می دهد.

انسانها دوست دارند همدردی و همدلی کنند.

 

 • دیگران را تحت تأثیر قرار بدهید و روزشان را بسازید

کار ویژه و خاصی انجام دهید . سعی کنید خلاق باشید و جسور. روز مخاطب را بسازید , با یک هدیه یا یک جمله مثبت و خوب .

سعی کنید کاری کنید که در آن روز فقط به شما و کاری که انجام دادید فکر کنند.

 

 • تشکر , تشکر

از همه چیز و همه کس تشکر کنید . بابت کوچکترین کارها تشکر کنید تا بزرگترین همکاری ها را شاهد باشید. تشگر گردن افراد را به ادامه ی ارتباط تشویق می کند.

در همین رابطه مطالعه کنید :حسن جویی و تعریف از دیگران

 

حفظ ارتباط و اصل پیگیری

حبقه ی فراموش شده ی ارتباط موثر پیگیری تعهداتی است که در مذاکرات و گفتگوها رد و بدل شده .

متعهد بودن و مسئولیت پذیر بودن از مسیر ارتباطی شما محافظت می کند .

فراموش نکنید همه خوب حرف می زنند و قول می دهند  ولی تفاوت اصلی در عمل به وعده ها و تعهدات است و اینجاست که سره از ناسره مشخص می شود.

و دقیقا در همین نقطه است که ارتباطات شروع به ریشه دادن خواهد کرد.

 

متعهد و مسئولیت‌پذیر باشید و با این کار کیفیت ارتباطات خود را بیمه کنید.