شش راه افزایش اعتماد بنفس

6 راه برای افزایش اعتماد‌به‌نفس

تمام زنان و مردان موفق دنیا افرادی با اعتماد‌به‌نفس بالا بوده‌اند. مهم‌ترین کلید برای رسیدن به موفقیت، اعتماد‌به‌نفس است. داشتن اعتماد‌به‌نفس در تمام بخش‌های زندگی، مانند ازدواج، کار و روابط ضروری است. آنهایی که کمبود اعتماد‌به‌نفس دارند، در زندگی و کار خود با مشکل روبرو می‌شوند. در این نوشته شما با تعریف اعتماد‌به‌نفس و 6 راه برای افزایش آن آشنا خواهید شد.

برای مشاهده یک ویدئو مرتبط با این مطلب لطفا کلیک کنید!

تعریف اعتماد‌به‌نفس

اعتماد‌به‌نفس یعنی اینکه بدانیم در چه زمینه‌هایی خوب هستیم و چگونه ارزش‌هایی که در وجودمان است را به دیگران منتقل کنیم. اعتماد‌به‌نفس واقعی زمانی ظهور پیدا می‌کند که فرد به درستی توانایی‌های خودش را بشناسد و بتواند آنها را به درستی با واقعیت موجود تطبیق دهد. اعتماد‌به‌نفس با ارج نهادن به خویشتن همراه است.

اعتماد‌به‌نفس ذاتی نیست؛ اما دوران کودکی و رفتار والدین نقش مهمی در میزان اعتماد‌به‌نفس فرد دارد. جای خوشحالی است که می‌توان روش‌های افزایش اعتماد‌به‌نفس را فرا گرفت و با کمک آنها، اعتماد‌به‌نفس درونی خود را افزایش داد.

تفاوت میان افرادی که اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند و افرادی که فاقد اعتماد‌به‌نفس هستند در چیست؟

وقتی کسی به خودش و توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایش اطمینان داشته باشد، برای زندگی خود هدف‌هایی بزرگ و  والا در نظر می‌گیرد؛ زیرا خود را مستحق رسیدن به بهترین اتفاقات و خوشبختی می‌داند. آنها دوست دارند ثروت زیاد، خانواده‌ای شاد و شغلی پرسود داشته باشند. در صورتی که فرد بی‌اعتماد‌به‌نفس به یک زندگی معمولی و سطح پایین قانع است و هیچ چشم اندازی برای آینده زندگی اش ندارد.

انسان‌های با اعتماد‌به‌نفس خودشان را دوست دارند و به خودشان افتخار می‌کنند.  افرادی که اعتماد‌به‌نفس کمی دارند، در انتظار دریافت مهر تایید از دیگران هستند و خود را حقیر می‌بینند.

انسانی که اعتماد‌به‌نفس زیادی دارد، به دنبال پیشرفت در زندگی‌اش است، دوست دارد حقوق بیشتری داشته باشد و رتبه خود را در میان دیگر همکارانش ارتقا دهد.

داشتن اعتماد‌به‌نفس، شما را به فردی شجاع، دوست‌داشتنی، هدفمند و خلاق تبدیل می‌کند. در سایه اعتماد‌به‌نفس، دیگران از ارتباط با شما لذت می‌برند، بیشتر به شما احترام می‌گذارند، از شما تعریف می‌کنند و همیشه به شما فرصت‌های بهتر و مقام‌های بالاتر را پیشنهاد می‌کنند.

به همان اندازه که فرد با اعتماد‌به‌نفس دوست داشتنی و شاداب است، فرد فاقد اعتماد‌به‌نفس گوشه‌گیر و کمرو است و از نشان دادن خود به دیگران واهمه دارد.

افرادی که اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند، می‌توانند کسب‌و‌کار خودشان را راه‌اندازی کنند و مستقل از دیگران پول دربیاورند؛ در حالی که افراد بی اعتماد‌به‌نفس ترجیح می‌دهند کارمند باشند و با کار برای مدیر خود، حقوق و شرایط مشخصی داشته باشند!

سخنرانی کردن برای انسان‌های دارای اعتماد‌به‌نفس کار آسان و لذت‌بخشی است؛ در صورتی که این کار برای افراد بدون اعتماد‌به‌نفس سخت‌ترین کار دنیا است.

تا به اینجا شما دانستید که داشتن اعتماد‌به‌نفس در جذابیت افراد، برقراری ارتباط بهتر با دیگران، ارتقای شغلی و کسب موقعیت‌های بهتر تا چه اندازه موثر است. حالا وقتش رسیده که راه‌های افزایش اعتماد‌به‌نفس را به شما آموزش دهیم.

 

6 راه برای افزایش اعتماد‌به‌نفس

شما می‌توانید اعتماد‌به‌نفس خود را با این 6 راه بالا ببرید:

 

  1. هرگز و هرگز و هرگز با خودتان بد صحبت نکنید.

گفتگوی منفی با خود، قاتل اعتماد‌به‌نفس شما است. خودتان را متفاوت، عالی و بی‌نظیر بدانید. هنگام صحبت با خودتان به جای استفاده از عباراتی مانند خنگ، چاق، بی‌عرضه و… از کلمات مثبت مانند دانا و باسواد، خوش‌اندام، توانا و مانند اینها استفاده کنید. باید بدانید که این دنیا به آمدن شما نیاز داشته است و به شما اجازه حضور در میان دیگران را داده است. به خودتان مانند یک الماس گرانبها نگاه کنید.

  1. لبخند بزنید.

کسانی که لبخند می‌زنند، زیباتر و جذاب‌تر هستند. اگر به لبخند زدن عادت کنید، اثرات مثبت آن را خیلی زود خواهید دید. اگر می‌خواهید لبخند زدن را به عادت خود تبدیل کنید، زمان‌هایی از روز را به تمرین لبخند اختصاص دهید تا به تدریج به لبخندزدن عادت کنید.

  1. خود را تشویق کنید.

به خاطر کوچکترین کار خوبی که انجام می‌دهید، خود را ستایش و تشویق کنید. همین حالا شما با خواندن این نوشته قصد دارید اعتماد‌به‌نفس خود را بیشتر کنید. درست است؟ در نتیجه شما در حال انجام دادن یک کار مثبت هستید و باید خودتان را تشویق کنید. برای خودتان دست بزنید، به خودتان هدیه بدهید و شادی کنید. یادتان باشد هیچ کدام از کارهای خوب خود را بی پاداش نگذارید.

  1. اشتباهات خود را با مهربانی حل کنید.

از قدیم هم شنیده‌اید که گفته‌اند:«گل بی‌عیب خداست.» ما انسان‌ها موجوداتی بی‌نقص و بدون اشتباه نیستیم. همه ما دچار اشتباهاتی می‌شویم. افراد با اعتماد‌به‌نفس می‌دانند که شکست خوردن طبیعی است، در حقیقت شکست، بخشی از روند موفقیت است. اگر گاهی اشتباه کردید و تمام زحماتتان به هدر رفت یا پول خود را بدون فکر خرج کردید یا در شغلتان خطایی از شما سر زد، مهربانانه با خودتان و اشتباهتان برخورد کنید. از خطای خود درس بگیرید و با لبخند به زندگی خود ادامه دهید.

  1. بدانید که مردم اصلاً به شما فکر نمی‌کنند.

بدانید که اکثر مردم به شما حتی فکر هم نمی‌کنند؛ پس به حرفی که دیگران درباره شما می‌زنند فکر نکنید. انقدر درگیر خودتان و کارهایتان نباشید! انقدر به نظر مردم اهمیت ندهید. آمده‌اید که خودتان را به دنیا نشان دهید، نه اینکه در گودال حرف و نظر دیگران زندانی شوید!

  1. بر ترس‌هایتان غلبه کنید.

یکی از موانع اعتماد‌به‌نفس، ترس است. بهترین و موثرترین راه غلبه بر ترس، «اقدام» است. هر آنچه که از آن می‌ترسید نزدیک شوید و در آن فرو روید. اگر از سخنرانی در جمع می‌ترسید، برای کنفرانس دادن داوطلب شوید. ترس‌های خود را بشناسید و در جهت رفع آن سریعاً اقدام کنید. باز هم تاکید می‌شود که تنها راه غلبه بر ترس، اقدام است و باید خود را درون ترستان بیندازید.

در این نوشته درباره تاثیرات خوب اعتماد‌به‌نفس بالا و 6 راه برای افزایش اعتماد‌به‌نفس مطالبی خواندید. از شما می‌خواهیم در جهت افزایش اعتماد‌به‌نفس خود عمل کنید و زندگی خود را بهتر و بهتر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *