چگونه جذاب باشیم و ارتباط موثری برقرار نماییم؟

امروزه جدابیت در گفتار یکی از پر اهمیت‌ترین موضوعات افراد خصوصا در زمینه کاری، بازاریابی و فروش است. تصور کنید شما مدیر فروش یک شرکت هستید، یکی از افراد متبحری که قصد دارد با گفتار خود، به رشد شرکت بیفزاید، مسلما شما در قالب یک مدیر فروش، بایستی فن بیان بسیار خوبی داشته باشید! از این رو یکی از نقش‌های اصلی در اکثر زمینه‌ها، چگونه سخنوری و فن بیان خوب و مناسب افراد می باشد.

چگونه فن بیان خود را تقویت کنید؟

بیایید کمی در مورد جذابیت شخصیتی در هنگام حرف زدن صحبت کنیم. شما به عنوان یک فرد در اجتماع، بایستی روی نقاط قوت و ضعف خود دقت داشته باشید، به عنوان مثال ممکن است فردی موفق، تحصیلکرده و مبادی آداب باشید، منتها شاید از دید خودتان فردی کم حرف به نظر برسید و در جمع های خانوادگی و یا جلسات کاری، آنقدر در میان افراد دیگر، برجسته به نظر نیایید. یادتان باشد کم حرف بودن خودش یکی از نکاتی است که افراد جذاب به خوبی از رازش باخبر هستند، اما کم حرف بودن به معنای به کل سکوت کردن در یک جمع نیست. بلکه تا زمانی که موقعیت صحبت برای شما پیش نیامده، سعی کنید سکوت نمایید. برای اینکه فرد جذابی باشید بایستی لبخند ملیحی بر لب داشته باشید و به موقع و در جای خودش صحبت کنید، آنگاه می‌بینید که چگونه با اشتیاق به حرف هایتان گوش می‌دهند. از این رو خودتان را بشناسید و سعی کنید روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کنید.

مطالعه داشته باشید!

همه این را به خوبی می‌دانند که برای بالا بردن فن بیان، بایستی روی کلماتی که بیان می کنید، مسلط باشید، به همین دلیل یکی از مهمترین و ضروری‌ترین آیتم‌ها برای اینکه فن بیان بالایی داشته باشید، این است که دایره لغات خودتان را به حداکثر برسانید، از این رو هر چقدر کلمات و لغات بیشتری بلد باشید، در هنگام صحبت کردن، می‌توانید اشراف کاملتری به موضوع صحبت خود داشته باشید و انسجامی که در گفتار شما بوجود می آید می تواند تاثیر بسیار خوبی روی مخاطب داشته باشد.

به آهنگ و لحن صدایتان توجه کنید!

سعی کنید خودتان باشید، با آهنگ صدای خودتان حرف زدن را بیاموزید، منتها مراقب لحن خود باشید، در هنگام صحبت کردن نباید لحنتان بیش از حد خشک و یا فروتنانه باشد، بایستی لحنی کاملا آرام و قاطعی داشته باشید تا مخاطب و کسانی که در اطراف شما هستند، به آنچه می‌گویید توجه کنند و اشتیاق برای ادامه صحبت با شما داشته باشند. یکی از مهمترین نکته ای که باید بدانید، این است که در هنگام صحبت کردن به هیچ عنوان تند تند و به سرعت جملات خود را بیان نکنید، از طرفی شمرده شمره هم حرف نزنید که مخاطب خوابش بگیرد، سعی کنید ریتم صحبت خود را مهار کرده و در هنگام حرف زدن تن صدایتان را مدیریت نمایید.

 

 

به خودتان مسلط باشید!

در هنگام صحبت کردن به خودتان و حرفهایتان مسلط باشید، آرامش را در گفتار حفظ کنید و سعی کنید با نگاه کردن به چشمان مخاطب خود، او را ترغیب به گوش کردن نمایید. مثلا در هنگام حرف زدن دائما به اطراف نگاه نکنید و یا بی‌حال صحبت نکنید، اینگونه مخاطب به هیچ عنوان به حرفهایتان گوش نخواهد داد. یادتان باشد در مورد آنچه می‌خواهید بگویید مسلط باشید تا بتوانید رشته‌ی یک جمع را به دست گیرید.

با انرژی صحبت کنید!

شاد و سرحال باشید، اگر می خواهید فن بیان بسیار خوبی داشته باشید، لبخند بزنید، بگذارید یک انرژی مثبت را به افرادی که قرار است پای حرف‌هایتان بنشینند بدهید. تحقیقات ثابت کرده است، انرژی یک فرد، خیلی سریع به اطراف ساطع می‌شود، از این رو سعی کنید، در هنگام صحبت کردن، کلمات خود را با انرژی بیان کنید و لبخند بر لبانتان جای ویژه‌ای داشته باشد.

نامفهوم صحبت نکنید!

واضح و شفاف صحبت کنید، اجازه بدهید افراد از صحبت‌های شما به نتیجه‌ی درستی دست پیدا کنند، اینگونه شما نیز با تهاجمی از سوالات مختلف روبرو نمی‌شوید، موضوع خودتان را روشن کنید، و منسجم و یکپارچه حرف هایتان را به اتمام برسانید.

دوستانه رفتار کنید!

صمیمیت در گفتار و رفتار شما، باعث می‌شود یک ارتباط موثر برقرار نمایید، شاید یکی از اصل های داشتن یک ارتباط موثر نیز همین باشد، هنگامیکه شما با مخاطبان خود که می‌توانند مشتریان، خانواده و یا تیم کاری باشد، دوستانه مذاکره می کنید، جوی که شکل می‌گیرد بر یک پایه دوستانه خواهد بود و افراد سعی می‌کنند در هر شرایطی آنچه که به نفع همه است را انتخاب و اجرا نمایند، از این رو اگر قصد دارید، ارتباط موثری برقرار نمایید و مشتریان را متقاعد کنید که به پیشنهاد شما واکنش مثبت نشان دهند سعی کنید در حد خیلی خوبی تاثیرگذار باشید تا  بتوانید همه چیز آنطور که شما را راضی میکند باشد. امیداوریم از مطالب گفته شده بهره مند شده باشید. از همراهی شما تا پایان این مقاله سپاسگزاریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *