چهاردهمین کارگاه فن بیان و سخنرانی

گزارش کارگاه چهاردهم فن بیان و سخنرانی :

این کارگاه در تاریخ 29/1/97 در یک عصر بهاری روز چهارشنبه برگزار شد.

قبل از شروع کارگاه طی روز های گذشته مجموعه فایل های تصویری، آموزشی ، به عنوان پیش نیاز برای دوستانی که ثبت نام کردند ارسال شد. همچنین از طریق تلگرام آدرس، لوکیشن و شرایط حضور برای تک تک افراد ارسال شد و مثل بقیه کارگاه ها و رویدادهایی که برگزار می کنیم، این کارگاه هم راس ساعت 16یا 4 بعد از ظهر شروع شد.

البته معمولا تعدادی از دوستان هستند در هر کارگاهی زودتر می آیند.

به شخصه علاقه خاصی به این دوستان دارم چون خود من هم اگر آموزشی باشد معمولا حداقل یک ربع زودتر می روم.

پس دوستانی که زودتر می آیند را به شدت بهشون علاقه مند هستم و احترام بسیار زیادی برایشان قائلم.

راس ساعت 16 کلاس شروع شد، تقریبا ظرفیت کارگاه ما 20 نفر هست،ظرف یک ربع بعد ازشروع کارگاه تمام صندلی ها پر شد و به ترتیب دوستانی اضافه شدند.

طی دقایق بعدی تعداد دیگری به جمع ما پیوستند، کلا حول و حوش 24،23 نفر از دوستان تشریف آورده بودند. 3،2 نفراز دوستان قرار بود درکارگاه های بعدی همراه ما باشند ولی خودشان اصرار داشتند در این کارگاه بیایند به علت این که فرصت نداشتند یا هر دلیل دیگری.

و معمولا هر کارگاهی یک تعدادی ریزش داره یعنی چند نفری به هر دیلی موفق به حضور نمی شوند.

ولی بر خلاف بقیه کارکاه ها، این کارگاه نه تنها ریزش نداشت بلکه یک تعدادی هم بیشتر آمده بودند و ما مجبور شدیم تا جلوی پرده نمایش و وایت برد هم صندلی بچینیم که دوستانمون بتوانند بنشینند و استفاده کنند.

بعد از این که مطالبی گفته شد و یکی دو تا از دوستان سخنرانی کردند، ساعت استراحت دوستان حول و حوش یک ربع تشریف بردند برای استراحت و پذیرایی، معمولا پذیرایی ها به صورت یک نیم چاشت هست،یک کافی، قهوه، نسکافه، چای با کیک.

در حین صحبت هم دوستان با هم تمرین می کنند و تبادل نظر و صحبت می کنند معمولا در مورد مسائلی که در کلاس گفته شده است و یک تعدادی از دوستان هم با استاد مشغول صحبت و تبادل نظر بودند.

بعد از آن به دوستان یک کار عملی گفته شد که دوستان دو به دو شروع کنند با همدیگر سخنرانی کردن طبق آموزش هایی که داده شده بود.

شخص مقابل با دوربین موبایل خود شخصی که دارد سخنرانی می کند فیلم برداری کند تا بعدا بتواند از آن استفاده کند و تجزیه و تحلیل کند. هر نفر حول و حوش 3 دقیقه این کار را باید انجام دهد.

کل این تمرین حول و حوش 10 تا 12 دقیقه طول کشید و بچه ها تجربیات خیلی خوبی داشتند.

 

 

 

چند نفر از دوستان خارج محیط آموزشی این تمرین را انجام می دادند و سعی می کردند خودشان را محک بزنند.

در رابطه با موضوعاتی که از قبل در فیلم های آموزشی گفته شده بود یا موضوعاتی که حین کلاس گفته شده بود یا موضوعات دلخواه.

هر کسی حول و حوش 3 دقیقه صحبت می کرد و طرف مقابل فیلم اش را تجزیه تحلیل کند که خود شخص هم ببیند به چه صورت بوده است.

بعد از این تمرین ادامه بحث کلاس شروع شد و آموزش ها به دوستان داده شد و تک تک دوستان تشریف آوردند سخنرانی کردند، اگرموضوع آورده بودند در مورد موضوع آماده شده خودشان صحبت می کردند و اگر موضوعی آماده نکرده بودند، یک ظرفی اینجا تعبیه شده بود که در اون یه تعدادی موضوع از قبل حول و حوش 25،20 تا سوال و موضوع مطرح بود.

بعضی اوقات قرعه کشی انجام میشه و اسم دوستانی که تشریف آوردند به صورت قرعه کشی انتخاب میشه و سخنرانی می کنند حالا با موضوع خودشان یا موضوعی که از ظرف در می آوریم یا این که به صورت داوطلب می توانند سخنرانی کنند.

بعد از این که دوستان سخنرانی کردند در پایان ، نکاتی گفته شد و کلاس جمع بندی شد، بعد از آن تعدادی از عزیزان شرکت کننده تا حول حوش نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه بعد از کلاس حضور داشتند و در مورد مسائل مطرح شده علاقه مند بودند و با استاد بحث و صحبت می کردند.

 

تعدادی از دوستان، کتاب و محصولات دیگر را تهیه کردند، تعدادی از دوستان در کارگاه ها و دوره های بعدی ثبت نام کردند و به این صورت پرونده چهاردهمین کارگاه فن بیان و سخنرانی بسته شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *