هوش کلامی چیست؟

این مقاله به این موضوع می پردازد که : هوش کلامی چیست؟  و ارائه ی مصداق هایی برای چگونگی نمود این شاخه از ذکاوت انسانی می پردازد. در صورتی که شما هم مثل ما کنجکاوید تا بدانید چگونه کلامی در جان و جهان آدمی جاری و ساری می شود و دیگری در لحظه فراموش، احتمالا پاسخ سوال خود را از خلال انبوه مستندات علمی ما درخواهید یافت.

 

 

در این نوشته ابتدا تعاریف علمی و تئوری هوش کلامی  را بیان می کنیم و سپس سراغ ارائه ی مصداق و بررسی نمونه هایی قابل اتکا می رویم. با ما همراه باشید.

هوش کلامی، تعاریف و مقدمات

هوش کلامی از دل نظریه ی Howard Gardner به سال 1983 بیرون آمد. این روانشناس حاذق اعلام کرد که بسته به کارکرد قسمت های مختلف مغز انسان، می توان 8 طبقه بندی برای هوش یا رفتارِ با ذکاوت آدمی ارئه داد. طبقه بندی او به شرح زیر است:

 1. Musical intelligence
 2. Visual/spatial intelligence
 3. Body/kinesthetic intelligence
 4. Naturalistic intelligence
 5. Interpersonal intelligence
 6. Intrapersonal intelligence
 7. Logical/mathematical intelligence
 8. Linguistic intelligence

دقیقا به همین دلیل است که یکی اهنگساز خوبی می شود(1)، دیگری نقاش، مجسمه ساز(2)، یک نفر بازیگر یا رقاص است و فنِ بدن می داند(3) دیگری در تاملات طبیعی حرف هایی برای گفتن دارد(4)، یک نفر از خودشناسی به فلسفه ی وجود می رسد(5)، دیگری به تحلیل مسائل جامعه شناسی روی می آورد(6)، یکی مریم میرزاخانی(انیشتین، هاوکینگ و غیره) می شود و ورود به مسائل هستی دارد(7) و شخصی هم در زمینه های سخن وری، نگارش، مطالعه و امور کلامی متخصص می گردد(8 و موضوع بحث ما).

تذکرِ یک نکته در این قسمت ضروری است، عملکرد مغز در قسمت های مختلفِ هوشی کاملا مجزا و مستقل است. یعنی اگر شخصی در موسیقی هوشمند است و هارمونی و کانترپوان را می فهمد، لزوما نمی تواند از روابط منطقی و علوم طبیعی سر در آورد. با این مقدمه ی نسبتا مفصل، اکنون آمادگی این را داریم که به بحث هوش کلامی ورود کنیم.

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی همان قدرتی است که شکسپیر، فردوسی و این دسته از افراد دارند. آن ها قواعد زبانی را ذاتی می دانند و با این علم، قابلیت اثرگذاری روی آدمیان را پیدا می کنند. هوش کلامی خود سه زیرشاخه دارد، هوشِ کلامی نوشتاری، فهمِ شنیداری و در آخر سخن وری. قبل از اینکه هر یک از این شاخه ها را بررسی کنیم جایگاه یا قسمتی از مغز که مخصوص تحلیل و عملکرد هوش شنیداری است را در شکل زیر نگاه کنید(قسمت زرد رنگ).

 

هوش کلامی، زیرشاخه ها

سخن وری، برای این که بهتر متوجه قابلیت سخن وری از هوش کلامی شوید نیاز است یک سخنرانی مارتین لوتر کینگ را گوش دهید. به شور و شوقی که کلمات در شما بر می انگیزند، رقص صدا، نحوه ی مکث و شروع دوباره ی صحبت و این دست از موارد دقت کنید.

به طور کلی تاثیرگذاری در مخاطب از راه کلام یکی از دستاوردهای هوش کلامی است.

فهم شنیداری، این قسمت از هوش شنیداری هنوز از نظر علمی در هاله ای از ابهام قرار دارد، به این علت که کمی به هوش موسیقیایی نزدیک است و از طرفی درک سخنان و تحلیل کلمات، تصحیح اشتباهات کلمات شخصی و تمامی این امور در همین دسته بندی قرار می گیرند.

اما به طور کیفی می توان تعریف کرد که فهم شنیداری از خوش کلامی نوعی قابلیت دریافت بی کم و کاست اصوات، در قالب کلمات است.

هوش کلامی نوشتاری، معمولا کسی که خوب صحبت می کند می تواند خوب هم بنویسد(محل صدور دستورات و تحلیل مغزی) در یک جا است. اما برای اینکه به خوبی متوجه شویم منظور از هوش کلامی در حوزه ی نوشتار چیست نیاز به یک مثال است، Joseph Conrad فردی است که در سنین بالا لهستان را ترک گفت و در بازه ای که به عنوان یک ملوان مشغول به کار بود انگلیسی را فرا گرفت. آثار Heart of Darkness و Lord Jim همین امروز جزو شاهکارهای ادبیات انگلیسی دسته بندی می شوند.

ویژگی های افراد دارای هوش کلامی – زبانی

نقاط قوت- کلمات، زبان و نویسندگی کسانی که هوش کلامی- زبانی بالایی دارند به خوبی می‌توانند از کلمات، به هنگام نوشتن و حرف زدن، استفاده کنند. این افراد غالباً در نوشتن داستان، به خاطر سپردن اطلاعات و خواندن مهارت دارند.

ویژگی‌های هوش کلامی- زبانی

 • مهارت در به یادآوردن اطلاعات نوشته یا گفته شده
 • لذت بردن از خواندن و نوشتن
 • مهارت در مباحثه یا صحبت‌های متقاعد کننده
 • توانائی در توضیح دادن مسائل
 • استفاده از شوخ‌طبعی به هنگام بیان داستان‌ها

 

هوش کلامی، قابلیت ارتقا

 

وقتی کلمه ی هوش به میان می آید اینگونه برداشت می کنیم که ذاتی و خدادادی است و کاری از بشر بر نمی آید و باید سوخت و ساخت. خیر اینگونه نیست. یعنی اینکه اگرچه استعداد افراد مختلف در زمینه های مختلف متفاوت است مفهوم نابغه از همین جا به وجود می آید، اما گاهی می توان روی یک حوزه که ضعف وجود دارد کار کرد و تا حد مطلوب ارتقای کیفت و عملکرد ایجاد کرد.

اگر در برقراری ارتباط مشکل دارید، نگارش شما ضعیف است، منظور افراد را به خوبی از سخنانشان دریافت نمی کنید باید بپذیرید که در زمینه ی هوش کلامی قوی نیستید. برای تقویت هوش کلامی راهکارهای علمی وجود دارد که می توان از کودکی، بزرگسالی یا هر بازه ی سنی آن ها را فرا گرفت.

در این قسمت به عنوان حسن ختام بحث راهکارهایی برای تقویت هوش کلامی ارائه می دهیم:

 • بازی های کلامی را انجام دهید(مثل اسم فامیل یا هر بازی که به نحوی یادآوری و به کاربردن کلمات را نیاز داشته باشد)؛
 • یک مجله یا نشریه متناسب با سلیقه ی خودتان را پیدا کرده و منظم آن را دنبال کنید؛
 • درباره ی شهر یا کشورهایی که دوست دارید ببینید بنویسید؛
 • گاهی شعر بگید و داستان بنویسید؛
 • روی موضوعات مشخصی با دوستان خود بحث کنید؛
 • هر روز یک کلمه جدید در مکالمات روزمره خود به کار ببرید؛
 • شروع به یادگیری یک زبان خارجی کنید؛
 • صحبت های خود را ضبط کنید و به آن ها گوش دهید؛
 • به کتابخانه و کتاب فروشی ها سر بزنید؛
 • کلماتی که برایتان ناآشنا هستند را در یک دفترچه یادداشت کنید.

 

 

منابع:

https://writingcooperative.com/what-is-verbal-linguistic-intelligence-and-how-to-strengthen-it-71952abf6080

https://study.com/academy/lesson/linguistic-intelligence-definition-lesson-quiz.html

http://www.edwebproject.org/edref.mi.th4.html

http://www.witslanguageschool.com/NewsRoom/ArticleView/tabid/180/ArticleId/249/What-is-Linguistic-Intelligence.aspx

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *