معرفی کتاب اثر مرکب

معرفی کتاب اثر مرکب

نوشته دارن هاردی

 

 

آغاز جهشی در زندگی ,موفقیت , و در آمد شما

 

نویسنده : دارن هاردی

با نوشتاری از آنتونی رابینز

مترجمان لطیف احمد پور میلاد حیدری

 

مقدمه ویراستار حسین یاغچی

از جهاتی کتاب اثر مرکب را می توان جان کلان کتابهایی دانست که در دهه های گذشته در زمینه توانمند سازی و رسیدن به موفقیت منتشر شده اند شاید به همین خاطر باشد که شماری از نام آورترین اساتید جهانی این رشته نظرشان را در مورد این کتاب نوشته اند و همگان را به مطالعه و حتی چند باره آن دعوت کرده اند فلسفه و تفکر پشت این کتاب می تواند به حدی اثر گذار شود و تحول ایجاد کند که هیچ بعید نیست در سالهای آینده گروههایی در فضای آنلاین و آفلاین شکل بگیرند که حامل اندیشه اثر مرکب باشند.

 

مقدمه محمد مهدی ربانی

مدیر مرکز مشاوره ی مدیریت تینو

می توانم بگویم این کتاب بهترین کتابیست که در زمینه علم موفقیت خوانده ام معجزه ها همیشه از اراده ما شکل میگیرند و کلید تحولات بزرگ در دست خود ماست اراده ی خداوند تابع اراده ی انسان است : ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیرو ا ما بانفسهم

موفقیت فرایندی ست طولانی که از ایجاد تغییرات کوجک در خودمان به دست می آید انتخاب های کوچک و هوشمندانه ی ما به هم می پیوندند و در نهایت قدرتی خارقالعاده به ما می دهند.

از شما می خواهم این کتاب را نه تنها بخوانید بلکه با آن خو بگیرید تا کنترل زندگیتان را بدست بگیرید و سرنوشتتان را طراحی کنید . تصمیمات کوچک امروز ما آینده مان را رقم میزند.

 

 

در باره نویسنده:

دارن هاردی ناشر و دبیر مجله موفقیت است و حدود شانزده سال است که جزو سرآمدان صنعت موفقیت و پیشرفت شخصی است او در همین زمینه در شبکه تلوزیونی را راه اندازی کرده است .

خود دارن , نتیجه به کار بردن همان اصولی است که خودش در اثر مرکب از آنها پرده برداری می کند.

به عنوان یک کارآفرین او در هجده سالگی درآمدی صد هزار دلاری داشت و در بیست و چهار سالگی بع در آمدی بالغ بر یک میلیون دلار در سال رسید و در بیست و هفت سالگی مالک شرکتی با درامد سالانه ۵۰ میلیون دلار بود.

 

یادداشت ناشر آمریکایی

اگر به طور جدی دنبال داشتن یک زندگی فوق العاده هستید از قدرت اثر مرکب برای خلق موفقیتی که می خواهید استفاده کنید , همین امروز سفرتان را شروع کنید!

 

موفقیت ربطی به شانس ندارد بلکه واقعا یک علم است

مطمئنا آدمها با هم فرق دارند ولی همیشه قوانین یکسانی از موفقیت را به کار میبرند

هرجه بکارید همان را درو می کنید

 

 

فصل اول : اثر مرکب در عمل

عادتهای مثبتی را در خود پرورش داده ام و در به کار بستن آن عادتها هم ثبات و پایداری دارم .

ثبات و پایداری کلید نهایی موفقیت است.

اصلا اهمیت ندارد که چقدر باهوش هستید باید نداشتن تجربه و مهارت هوش یا تواناییهای شخصی خود را با تلاش زیاد و سخت کوشیتان جبران کنید.

آدمی باش که نه میگوید, با همرنگ جماعت بودن, هیچ موفقیت بزرگی بدست نمی آید . غیر معمول باش یک آدم فوق العاده باش.

یک برتری جدی اول انظباط و دیگری مسئول پذیر و متعهد بودن

اگر شبیه بیشتر مردم باشید,  معتقدی واقعی به اثر مرکب نیستید.

اثر مرکب اصل بدست آوردن پاداشهای بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخابهای کوچک و هوشمندانه ای است که در طول زمان و با پایداری انجام شده است که میتواند بنیان زندگیتان را بهبود بخشد.

مشکلترین قسمت اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از اینکه بتوانیم نتایج آن را ببینیم باید مدت زمانی را به صورت پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم.

راز موفقیت سخت کوشی نظم و عادت های خوب است .

هیچ چیزی مثل موفقیت رو به نابودی نمی رود چون مردم به یک سطح قابل قبولی از موفقیت می رسند و بعد از آن آسوده و بی خیال می شوند.

مثل قورباغه ای میشویم که در آب در حال جوشیدن است و هیچ تلاشی برای رهایی اش نمی کند زیرا آب خیلی تدریجی گرم می شود و او متوجه نیست که در حال پختن است.

موفقیت واقعی و بادوام تلاش می خواهد و صد البته تلاش زیاد.

درک اثر مرکب شما را از اتنظار کسب نتایج آنی خلاص می کند

تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته ی کارهای معمولی غیر جذاب غیر مهیج و بعضی وقت ها نظم و ترتیب های سخت روزانه ای ست که در طول زمان مرکب شده اند.

 

فصل دوم : انتخابها

تمام زندگی ما تا پایان مجموع کل انتخابهایی است که می کنیم

انتخابها ریشه هر یک از دستاوردهای شما هستند

در واقع شما انتخابهایی می کنید و بعد انتخابهایتان شما را می سازند

هر انتخاب شما روی اثر مرکب زندگیتان تاثیر می گذارد.

بزرگترین مساله شما این نیست که از روی عمد انتخابهای بد می کنید اتفاقا حل کردن این مشکل خیلی راحت است .بزرگترین مساله شما اینست که موقع انتخابهایتان اصلا به آنها توجه نمی کنید. در نصف مواقع حتی از انتخاب کردن آنها آگاه نیستید. اغلب نوع تربیت و فرهنگ ماست که انتخابهایمان را شکل می دهد.

هیچ کس قصد ندارد چاق شود ورشکسته شود یا طلاق بگیرد ولی اغلب این عواقب تنیجه ای از انتخابهای بد کوچک هستند.

خیلی از ما باید نگران انتخابهای تکراری کوچک و به ظاهر بی اهمیتمان باشیم .

شما معمولا به خودتان اجازه می دهید که بدون فکر انتخاب کنید و تا وقتی ناخودآگاه انتخاب می کنید نمی توانید آگاهانه آن رفتار بیهوده را تغییر دهید و به عادتهای سازنده تبدیلش کنید .حالا وقت بیدار شدن است و انتخابهای توانمند کننده .

مسئولبت ۱۰۰%

حتی اگر شما از بقیه مطالب این کتاب استفاده نکنید و فقط روی این مفهوم “مسئولیت شخصی” متمرکز شوید و آن را تمرین کنید در مدت دو تا سه سال تغیرات خیلی بزرگی در زندگیتان اتفاق خواهد افتاد و دوستان و آشنایانتان به سختی شخصیت قدیمیتان را به یاد می آورند.

وفتی به اعمال و رفتار خیلی از مردم جهان نگاه می کنید میبینید که انگشت اتهام سمت دیگران دراز می کنند . خودشان را قربانی می دانند دیگران را سرزنش می کنند و از شخص دیگری و یا دولت انتظار دارند که مشکلاتشان را حل کند.

شما به تنهایی مقابل کارهایی که انجام می دهید و نمی دهید یا نحوه ی واکنش به اتفاقاتی که برای شما رخ می دهد مسئول هستید , شانس شرایط یا موقعیت مناسب چیزهایی نیستند که مهم باشند به خودتان بستگی دارد که مهم باشند یا نه.

خوش شانسی

فرمول کامل خوش شانسی

آمادگی( رشد شخصی) + نگرش(باورها و طرز فکر) + فرصت(چیزهای خوبی که سر راه شما قرار میگیرند) + اقدام = شانس

آرنولد پالمر : خنده دار است هر چه  بیشتر تلاش می کنم , خوش شانس تر می شوم

شما نمی توانید چیزی را که دنبایش نیستید ببینید و نمی توانید در جستجوی چیزی باشید که به آن اعتقادی ندارید.

خورشید شانس در آسمان می درخشد باید به آسمان نگاه کنید وقتی پرتو شانس بر شما بتابد همه اش برای شماست هیچ راه دیگری برای خوش شانسی وجود ندارد.

جیم ران : روز پایان کودکی و شروع بزرگسالی روزی است که مسئولیت کل زندگیتان را به عهده بگیرید.

سلاح سری شما : برگ برنده ی شما

اولین قدم برای تغییر آگاهی است .

اگر می خواهید از جایی که هستید به جایی که می خواهید باشید برسید , نقطه شروعتان باید آگاهی از انتخابهایی باشد که شما را از هدف مد نظرتان دور می کنند . باید درباره هر انتخابی که امروز می کنید آگاه باشید تا بتوانید برای حرکت رو به پیشرفت شروع به انتخابهای هوشمندانه تری کنید.

اقداماتی را شناسایی کنید که به آن جنبه از زندگیتان مربوط هستند که می خواهید بهبود بخشید و بعد اطلاعات مربوط به آن ها را ثبت کنید.پ

ثبت پیشرفتها و اشتباهات یکی از دلایل رسیدن به موفقیت است چون این فرایند مجبورتان می کند تا درباره تصمیم گیریهایتان آگاه باشید.

جیم ران : چیزی که انجان دادنش راحت است , انجام ندادنش نیز راحت است.

بزرگترین تفاوت موفق ها و نا موفق ها در این است که موفق ها تمایل دارند کارهایی را انجام دهند که ناموفق ها مایل به انجامشان نیستند.

تله پول

ثبت مخارج برای ۳۰ روز آگاهی جدیدی  را در ذهن حک می کند و مجموعه ای کاملا جدید از آداب و انتخاب ها را درباره ی مخارج به وجود می آورد.

ثبت کردن شیوه رفتن به سمت هر تغییری است که مانع می شود و انسان را عقب می اندازد.

ثبت کردن روشی است که با آن به مسیر موفقیت بر میگردید.

تمام برنده ها ثبت کننده های خوبی هستند چون با ثبت کردن اهدافتان را در معرض دید قرار می دهید.

شما نمی توانید چیزی را بهبود ببخشید یا مدیریت کنید مگر اینکه بتوانید آنرا بسنجید در ضمن شما نمی توانید از تمام چیزهایی که دارید یعنی ااستعداد ها توانایی ها و دارایی هایتان حداکثر استفادع را ببرید مگر اینکه از کارهایتان آگاهی کامل داشته باشید.

 

آرام پیش بروید

نترسید کم کم . باسرعتی آرام شروع می کنیم فقط یکی از عادت هایتان را به مدا یک هفته صبت کنید عادتی را انتخاب کنید که بیش ترین کنترل را روی شما دارد این همان جایی ست که باید از آن شروع کنید.

با این کار کم کم انتخاب شما ثبت کردن می شود.

من می خواهم ثبت  وقایع مربوط به ………………. را در روز …………… شروه کنم.

روانشناسان می گویند هیچ چیزی تبدیل به عادت نمی شود مگر اینکه به مدت سه هفته آن را مکرر انجام دهید.

هزینه واقعی یک عادت روزانه خرید یک فنجان قهوه ۴ دلاری در مدت بیست سال ۵۱۸۳۳ دلار است این قدرت اثر مرکب است.

هر بار که کالایی را بررسی می کنید که قیمت آن ۵۰ دلار است باید از خودتان بپرسید آیا این کالا ۲۵۰ دلار می ارزد . چون هر دلاری که امروز مصرف می کنید در بیست سال آینده تقریبا به اندازه ۵ دلار برایتان هزینه دارد.

 

قهرمانان گمنام

این اقدامان منظم کوچک هستند که در طول زمان نتیجه می دهند.

 

زمان خیلی مهم است

هرچه زودتر شروع به ایجاد این جور تغییرات کوچک کنید اثر مرکب با قدرت بیشتری به نفع شما کار می کند.

برای شروع اقدامات کوجک و جزیی که شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان هدایت می کنند منتظر فردا نباشید.

اولین قدم همیشه سخت تر از آن چیزی که واقعا هست به نظر می رسد.

 

موفقیت دوی نیمه ماراتن است

از آنجایی که همه ی دستاوردهای شما تنتیجه ی انتخاب های لحظه به لحظه ی شماست با تغییر این انتخاب ها قدرتی باورنکردنی برای تغییر زندگیتان خواهید داشت انتخابهای شما گام به گام و روز به روز اقداماتتان را شکل می دهند تا وقتی که آنها به عادتهایتان تبدیل می شوند , تکرار آنها را دائمی و همیشگی می کند.

 

فصل سوم : عادت ها

هرچه عادتها قدیمی تر باشند بزرگتر می شوند و سخت تر از ریشه بیرون می آیند

بعضی از آنها خیلی بزرگ می شوند و ریشه های خیلی عمیقی پیدا می کنند طوری که حتی جرات نمیکنید برای از بین بردنشان تلاش کنید

ارسطو نوشته است ما همانی هستیم که مکرر انجام می دهیم

تعریف واژه عادت : یک رفتار اکتسابی که تقریبا یا کاملا غیر ارادی شده است

اکثر مردم چهار نعل سوار بر اسب عادت می تازند بدون آنکه بدانند کجا می روند

مطالعات روانشناسی نشان می دهد که ۹۵% از همه ی چیزهایی که احساس می کنیم , فکر می کنیم و یا انجام می دهیم و به آنها دست پیدا می کنیم , در نتیجه یک عادت یاد گرفته شده است. ما با غرایز زاده شده این و البته بدون هیچ عادتی . ما عادتها را در طول زمان پرورش می دهیم.

عادتها و رویه های ما اجازه می دهند که کمترین انرژی آگاهانه را برای انجام کارهای روزمره مان استفاده کنیم.

عادتها می توانند مفید باشند البته به شرطی که عادتهای خوبی باشند , به همین سادگی.

رویه های روزانه ی ساخته شده بر اساس عادتهای خوب همان تفاوتی است که موفق ترینها را از دیگران جدا می کند

آدمهای موفق لزوما باهوش تر یا با استعدادتر از بقیه نیستند بلکه عادتهایشان آنها را در مسیری قرار می دهد که آگاهتر باهوشتر لایقتر آماده تر و با مهارتهای بیشتر شوند.

از آنجایی که هر عادتی را که دارید یاد گرفته اید میتوانید آنهایی را که به سودتان نیستند را از یاد ببرید.

نیاز ما به داشتن خوشنودی آنی میتواند ما را به انفعالی ترین و بی فکر ترین موجود جهان تبدیل کند

مشکل اینجاست که نتیجه یا خشنودی آنی ناشی از عادتهای بد اغلب از چیزی که در ذهن شما دربازه ی عواقب بلند مدت در جریان است , بسیار مهم تر به نظر می رسد.

 

جادویتان را پیدا کنید , نیروی چرایتان را

برای جنگیدن با خرس قدرتمند عادتهای بدتان وسیله قدرتمندی می خواهید

نیروی اراده تان را فراموش کنید حالا وقت استفاده از نیروی چرایتان است . انتخابهای شما فقط زمانی معنی پیدا می کنند که آنها را به آرزو و رویایتان ربط دهید عاقلانه ترین و برانگیزاننده ترین انتخابها آنهایی هستند که منطبق بر اهداف خود درونی و ارزشهای والایتان باشد . شما باید چیزی را بخواهید که بدانید چرا آنرا می خواهید وگرنه خیلی زود تسلیم می شوید. شما باید چرایتان رابدانید.

وقتی دلیلتان به اندازه کافی بزرگ باشد تقریبا هر کاری حاضرید انجام دهید.

موفقیت بدون کامروایی شکست است.

ارزش های اصلی شما مثل قطب نمای درونی برج مراقبت و جی پی اس شخصی شما هستند.

روانشناسان می گویند هیچ چیزی بیشتر از اینکه اعمال و رفتارمان با ارزشهایمان همخوانی نداشته باشند استرس ایجاد نمی کند.

 

 

 

لینک خرید کتاب نسخه الکترونیکی از کتابراه

http://yon.ir/BmZOs

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *